Başarı Hissinde Meslek Seçimi

 

“İyi veya kötü meslek diye bir ayrım yoktur, sadece sevdiğin meslek vardır.” Suna ALBAYRAK

 

İlk adımımızı atmamızla birlikte insanoğlu eğitim almaya başlamıştır. Eğitim var olduğumuz her an ve her salise gerçekleşmektedir. Eğitim hayatımızın her alanında var ve olması gereken bir faktördür. İlkokul, ortaokul, lise ve son olarak üniversite yaşamı eğitim açısından önemlidir. Ortaokul meslek seçimi açısından en önemli tarih olduğu belirtiliyor. Daha sonrası için çok geç olacağı ve hedefsizlik durumu ileride kötü durumlara yol açacağı uzmanlar tarafından öngörülüyor.
Hemen hemen meslek seçimini yapan bir öğrenci hayatını o meslek için adar ve o alanda çalışır. Lise hayatınıda bu yönlü bitirir. Üniversite sınavına girer , istediği bölümü kazanır. Bu dönemde çevre etkisi oldukça baskılı olur. ‘O mesleğin önü kapalı, iş imkanı yok, sen bence şu bölümü okusan daha başarılı olabilirdin.’ gibi söylemler artık üniversite çağına gelmiş biri için söylenmesi çok yanlıştır. Öğrenci, yıllardır hayal ettiği mesleği seçmiş ve o yönde çalışmalarına çoktan başlamışken bu tür yorumlar öğrenciyi çok üzer, başarısızlığa sürükler ve büyük bir kaybetmişlik hissi verir. Daha sonra üniversitede istediği bölümü okur mezun olur istediği mesleği eline alır ve çalışır.
Bu yaşam biçimi çoğu öğrencinin hayal ettiği bir yaşayış biçimidir. Burada sadece eğitimi baz alarak yorum yapılmış olmasına rağmen, eğitim hayatımızın her alanında olduğunu tekrar etmekte yarar vardır.
Eğer öğrenci başarıyı hissettiği meslekte bulursa, zaten meslek onun için başarı dolu bir iş yaşamı sunacaktır. Motivasyonu daha da artacak ve başarı merdivenlerini çifter çifter çıkacaktır. Bunun yanında yine çevre üzerinden ters ve anlamsız yorumlarda gelecektir elbet ama bu sadece dinlenmelidir. Kişi doğru bulduğu yolu terk etmemelidir. Çevreden gelen sesler sadece ses olmalıdır. Çünkü bu hayat senin, seçim senin. Başkası için yaşamıyorsun bunu asla unutma. Hedef ve hayallerini kendine göre belirle.
Başarılı olmak istiyorsan, meslek seçimini kendin yap sevgili okuyucum. Çünkü başarıda temel anahtar kişinin kendisidir.

“Eğer sevdiğin işi yaparsan, hayatın boyunca bir kez bile çalışmış olmazsın.” KONFÜÇYUS