Başarılı Liderlerin Özellikleri

Hayatlarında başarılı liderler olarak tanımladığımız belli bir saygınlığa ulaşmış insanlar belli başlı ortak özeliklere sahiptir ve bu ortak özelliklerde bir insanı başarıya götürdüğü tecrübelerle sabit olduğundan bizler için önemli yol göstericilerdir.

Gelin, şimdi beraber başarılı liderler hangi özelliklerinde olur bunlara değinelim. 🙂

Başarılı Liderler Her zaman Planlıdırlar

 Bu konuda ilk olarak söylemek istediğim başarılı liderler her zaman planlı yaşarlar. Çünkü, planlı olmak bir insanı başarıya götüren en önemli etkenlerden biridir. Her an “şu an ne yapmam gerekiyor” diye düşünerek zaman kaybetmek yerine her an bir planın olması, herhangi bir aksilikte bir B planına sahip olmak her zaman, zaman kazandırır hatta bu planları not almak başarılı liderler için oldukça önemlidir. Çünkü söz uçsa da yazı her zaman kalır.

Ayrıca başarılı liderler planlarında önemli işlerine öncelik verirler. Yapılacak işler bazen çok karmaşık ve yetişmeyecek gibi görünebilir, Bu durumda başarılı liderlerinde yaptığı gibi görevlerimizi kategorize ederek, öncelik sırasına koymak işleri oldukça kolaylaştıracaktır.

Başarılı Liderlerin Ritüelleri, Prensipleri Vardır

Başarılı olarak adlandırdığımız kişiler genellikle nevişahsınamünhasır davranışlara sahip kişilerdir. Örneğin diğer insanlara nazaran daha düzenli bir yaşam tarzına sahiptirler. Uyku saatleri bellidir ve sınırlıdır. Kendilerine karşı özenlidirler gerek sporla gerekse yiyip içtikleriyle sağlıklarına iyi bakarlar. Erken uyanmaya özen gösterirler çünkü bu onlar için fazladan zaman demektir.

Bir İşe Sonunu Düşünerek Başlarlar

Başarılı bir lider bir işe başlarken nereye varmak istediklerini, işin  sonunun neler doğurabileceğini de kestirmeye çalışır. Bugün yaptıklarımız, davranışlarımız hatta tembelliklerimiz geleceğimizi şekillendirmektedir. Başarılı liderler bunu çok iyi bildikleri için her adımlarında akıllarının bir köşesinde her konuda doğabilecek sorunları, yapabileceklerini düşünüp tartarlar. Velhasıl ileri görüşlülük önemlidir.

Başarılı Liderler Karalıdırlar, Asla Pes Etmezler

İnandığı yolda inançları ve değerleri çerçevesinde hareket ederken kararlı olmak, pes etmemek başarılı liderleri başarılı yapan özelliklerdendir. Başarılı bir lider yaşadığı olmsuzluklardan dolayı demotive olmak yerine olaya bardağın dolu tarafından bakarak ürettiği çözümlerle ön plana çıkar.

AliBaba’nın kurucusu olarak tanınan Jack Ma’yı hepimiz biliyoruz. Yaşamı talihsizlik, başarısızlıklarla dolu hatta zaman zaman dibe vurmuş da diyebiliriz ama şuan dünyanın en zengin iş adamlarından birisi. Bu başarılı lideri bulunduğu konuma getiren her zaman kararli olması, pes etmemesi ve inandığı yolda yürümesidir.

Başarılı Liderler Duygularını Yönetmekte Ustadırlar

Yaşamımız boyunca, zaman zaman kendimizden kaynaklanan, zaman zaman da bizden tamamen bağımsız gerçekleşen durumlarla karşılaşıyoruz. Bu durumlar karşısında öfkelenebiliyor, hüzünlenebiliyor yahut çok mutlu olabiliyoruz. Ama her şeyde olduğu gibi duygu yoğunluğununda fazlası zarardır. Başarılı liderlerde herkes gibi bu durumlara maruz kalırlar ama duygularını kontrol altına almayı başarırlar. Kaldı ki bir lider öfkeyle kalkarsa zararla oturacağını bildiği ve buna göre hareket ettiğinde başarılı bir lider olur

Baltalarını Her Zaman Bilerler

Gün geçmiyor ki yeni bir gelişme daha olmasın. Hızla değişen ve gelişen dünyada her geçen gün, her şey yerini bir yenisine bırakıyor. Bu yüzden her başarılı liderde zamana ayak uydurmak adına kendilerini her zaman geliştirirler. Daima gözlem halindedirler ve daima öğrenmeye açıktırlar. Öğrenmeye ve gelişmeye olan açlık başarıyı da dinç tutar her zaman.

Empati Kurarlar

Başarılı bir liderin empati kurma yetisi kuvvetli dolayısıyla insan ilişkileri iyidir. Başarılı lider kendisine yararlı olan bir şeyin başkasına iyi gelmeyebileceğini iyi bilir,önce karşısındakini doğru anlamaya çalışır sonra kendini anlatır.

Ayrıca başarılı bir lider yeri geldiğinde yönetmeyi iyi bildiği gibi yeri geldiğinde yönetilmeyi de iyi bilir. Dışarıdan gelecek fikirlere daima açıktır.

Kendi tecrübelerimizden ders çıkarmak bizim için kaçınılmazdır. Başka insanların tecrübelerinden ders çıkarmak ise bizi bir adım öne çıkarır her zaman. Bu yüzden kendi alanımızla ilgili uzman kişilerin tecrübe ve tavsiyelerine başvurmak bizim için önemlidir. Kaldı ki hepimiz birer başarılı lider adayıyız.

Yaşadığımız Zorlukların Üstesinden Gelebilmek

instagram sayfamız