Yeteneğimizi Keşfetmek İçin Yollar

Yeteneğimizi Keşfetmek İçin Yollar

Yetenek, kişinin bir şeyi anlama, yapabilme yeterliliğidir. Herkesin yetenekli olduğu konu bir veya birden fazla olabilmektedir. Çoğumuz yeteneğimizi keşfetmek ve yeteneklerimizin olduğu konuda ilerlemek isteriz. Bu yetenekleri çocukluğunuzda keşfetmiş veya hala keşfedememiş olabilirsiniz. Yeteneklerinizi bulup, yetenekleriniz doğrultusunda ilerlemek sizin potansiyelinizi ortaya çıkarmak açısından oldukça önemlidir. Eğer bir yeteneğiniz varsa ve bunu bulamadıysanız, bir süre sonra bu size zarar vermeye başlar. Doğanız gereği yeteneklerinizi kullanmanız ve o enerjiyi dışarı atmanız gerekiyor. Yeteneklerinizi keşfettiyseniz şanslısınız. Eğer hala yeteneklerinizi keşfedemediyseniz asla geç değil, aramaktan vazgeçmeyin. Bu yazıda yeteneklerimizi nasıl keşfederiz bu konuda size yardımcı olacak yollardan bahsedeceğim.

Yeteneğinizi keşfetmenin yolları;

Yeteneğimizi Keşfetmek için Kitap Okumak:

Kitap okumak sizi zihninizin sınırlarının ötesine götürür. Daha farklı düşünüp, daha farklı davranmaya başlarsınız. Hep aynı tür kitaplar okumak yerine çeşitli kitaplar okuyabilirsiniz; roman, şiir, felsefe, bilim, teknoloji gibi. Hangi alana daha ilgili olduğunuzu zamanla en çok okuduğunuz kitap türü belirleyebilir. Bunlar yeteneğimizi keşfetmek açısından bizlere ipucu olabilir.

Konfor alanının dışına çıkmak yeteneğimizi keşfetmek için bir yol göstericidir.

Hayatınızın her alanında konfor alanınızın dışına çıkmak, kendinizi zorlamak size büyük katkı sağlayacaktır. Hiç bilmediğiniz ortamlara girmek, hiç tanımadığınız insanlarla konuşmak sizde yeni ufuklar açabilir. Hiç ilginizin olmadığı bir etkinliğe gidip oradan çok fazla zevk alabilirsiniz. Yeni insanlar tanımak, farklı bulduğunuz insanlarla temas etmek, sizin kendinizin bilmediğiniz yönlerinizi gösterebilir. Buda yeteneklerinizi keşfetmek konusunda size yol gösterebilir.

Farklı kurslara gitmek:

Kurslara gitmek de sizin yeteneklerinizi keşfetmenize yardımcı olur. Çizim ,fotoğraf, boyama, spor, iletişim, kişisel gelişim kursları gibi kurslara belli bir süre gidip sevip sevmediğinizi anlayabilirsiniz. Hiç ilginizin olmadığı kurslara da şans verebilirsiniz. Amaç sizi sizin dünyanızın ötesine taşımak.

Tutkunun peşinden gitmek:

İnsanlar yeteneklerini gerçekleştirirken bunu tutkuyla yaparlar. O işi yaparken saatlerin nasıl geçtiği anlaşılmaz. O yüzden tutkuyla yaptığınız şeylerin listesini çıkarmak, bunları daha çok yapmak; yetenekleriniz hakkında size çok şey söyler.

Yeteneğimizi keşfetmek konusunda yol göstericilerden biri : Hayallerimizi Düşünmek:

Hayalleriniz size çok şey söyler. Bu hayatta en çok yapmak istediğiniz şey veya şeylerin listesini yapıp, bu hayallerinizin ortak noktasını belirleyebilirsiniz. Böylelikle yeteneklerinizi keşfetmeniz ve kendinizi bulmanız konusunda bir adım daha atabilirsiniz.

Geçmiş başarıları düşünmek:

Geçmiş başarılarınızı düşünün; size göre büyük veya küçük ne gibi başarılarınız oldu. Bunların listesini yaparak da yeteneğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Belli bir spor dalında başarılı olan birinin okul hayatı boyunca spor kulüplerinde başarı göstermesi gibi.Bunların hepsi bize yeteneğimizi keşfetmek için yardımcı olurlar.

Yakın çevreden görüş almak:

Yakın ve güvenilir gördüğünüz birine : ‘Sence benim yetenekli olduğum konular neler?’ diye sorarak geri bildirim alabilirsiniz. İnsanların ortak olarak söylediği alan sizin yetenekli olduğunuz alan olabilir. Bu da yeteneğimizi keşfetmek için bir yol göstericidir.