İnsan Değişir mi?

İnsan Değişir mi?

Evet bana göre insan değişir. Vakit harcadığı, takıldığı yerlere göre, uğraş verdiği konulara göre, çevresine, tercih ettiği şeylere göre değişir. İnsan 7’sinde ne ise 70’inde de o değildir olmak zorunda da değildir.
“Ben böyleyim” cümlesi ne kadar yanlış bir cümle değil mi? Bazı şeyleri kendimize empoze etmişiz ve asla değişmeyeceğini düşünüyoruz. Hayır, sen böyle değilsin, sen sadece değişmekten, alanından çıkmaktan korkuyorsun.
Başka güzel bir söz vardır: ”Ağaç değiliz ya sevmiyorsan, mutlu değilsen, yanlış yapıyorsan yerini değiştir.’ Edindiğimiz alışkanlıklarla ömür boyu yaşamak zorunda değiliz doğrunun peşinden
koşup doğruları öğrendikçe, hayatımıza katabiliriz.

İnsan Neden Zor Değişir?

Bunun bir nedeni, insanın zamanın üzerindeki etkisini öngörememesidir. Zamanın bizi, nasıl ve ne şekilde değiştirip, geliştireceğini beklemek kabullenmek değil de bizim zamana hükmedebileceğimiz konusunda bilinçsiz olduğumuz içindir.
“Ben oldum artık” deyip bundan sonra böyle olacağım dediğimiz dönemler yanılma payımızın olmayacağını düşündüğümüzdendir. Bir diğer önemli sebepte konfor alanımızdan çıkmak istemeyişimizdir.

Neden ve Nasıl Değişmeliyiz?

Her insanın kendisinde değiştirmek istediği olumsuz tarafları vardır. Evet bunu yapmak zordur ama imkansız değildir. Değişimi etkileyen birçok etken vardır. Kişinin kendi yapısı, aile yapısı, çevre, arkadaşlar vs. hepsinden önce insan değişebilmek için önce fark etmelidir. Kendine iyi gelmeyen davranışlarından, düşüncelerinden, çevreden uzaklaşmak için öncelikle bunların farkına varıp doğru olanı bulmaya çalışmalıdır.
Farkına vardıktan sonra, o şeyin sebebini inceleyerek, götürülerini düşünerek kendimize, bunu nasıl değiştirebilirim sorusunu sormaktır.
Kendimize daha fazla vakit ayırarak, kendimizi geliştirerek, kendimizi önemseyerek, bize iyi gelen insanlarla birlikte olarak, bağımlılıklardan kurtularak değişebiliriz.
Güzelin yakını ol ki güzelleş 🙂
Değişmek mümkün.