Popüler Sorunumuz; Mükemmeliyetçilik

Günümüzün popüler kavramlarından birisi; mükemmeliyetçilik. Bu kavramı oldukça fazla duymaya başladık. Özellikle iş hayatında ve akademik hayatta çok fazla insan kendisini “mükemmeliyetçiyim” şeklinde tanımlar durumda. Bazı insanlarsa başkaları tarafından “mükemmeliyetçi ebeveyn” olarak tanımlanıyor. Peki bu kadar hayatın içinden olmuş dillerden düşmeyen mükemmeliyetçilik ne demek?

Mükemmeliyetçilik, yapılan işleri hiçbir hataya yer bırakmayacak şekilde yapma çabası olarak tanımlanabilir. Bu kavram genellikle bir işi en iyi şekilde yapmak ile karıştırılmaktadır. İnsanların işlerini en iyi şekilde yapma çabaları güzel bir şeydir fakat mükemmel bir şekilde yapmak için hataya hiç yer bırakmamak için çaba sarf etmeleri hem psikolojik hem fizyolojik olarak yıpratıcı bir şeydir.  İnsanlar mükemmel olma yolunda kusurlu fıtratlarına rağmen kusursuz işler çıkarmaya çalışırlar. Her insan için her iş için ufak da olsa yanılma payı vardır. Buna asla tahammül edemezler.  Başardıklarında daha çok başaramadıklarına odaklanırlar, hatalarını sıfıra düşürmek için çabalarlar.

Mükemmeliyetçi ebeveynler ise çocuklarının başarılarından ziyade hatalarını görür, çocuklarının her daim ilk sıralarda olmasını isterler. Bu insanlar çocuklarına hata yapma hakkı vermezler onlar için çocukları asla hata yapmayan bireyler olarak yetişmelidir.

Her ne durumda oluşa olsun ister kişi kendisi mükemmel olmak için çabalasın isterse çocuğunun mükemmel olması için çabalasın her insanın hayatında hataya yer olmalıdır. Hata insan için bir özgürlük kapısıdır. Kendisinden ya da çocuğundan bu özgürlüğü çalan insanlar mükemmeliyetçilik peşinden koşarken ruhlarını hapsetmenin karşılığında kendilerini yaşam dengesinin dışında bulur.   

Mükemmeliyetçi İnsanların Özellikleri

  • Hata yapmamak için verilen acımasız çaba
  • Kendini her zaman yüksek standartta işleri başarmakla görevlendirmek
  • Kişinin kendine zarar verecek derecede yüksek istekler belirlemesi

Mükemmeliyetçi insanlar başarıya giden yolda kendilerine zarar verse dahi yürürler. Örneğin bir makale yazmak için günlerce uykusuz, yorgun ve mutsuz olmaları onlar için önemli değildir. Mükemmeliyetçilik insanların davranışlarını da etkilemektedir. Mesela, bu insanlar her zaman güvence ve onay arayışı içerisinde olurlar, kolay karar veremezler, aşırı düzen ve listeleme yaparlar, mükemmel olmayacağına inandıkları işleri ertelerler, başarısız olma ihtimalleri olan durumlardan kaçarlar ve kolay kolay işlerinin sonuçlarından mutlu olmazlar.  

Mükemmeliyetçilikten nasıl kurtuluruz?

  • Öncelikle kendi potansiyelimizi kabul etmekle başlayalım. Potansiyelimizi kabul etmezsek her zaman çabalarımız bizi yıpratır.
  • Kendimize hata yapma hakkı verelim. Her insanın hata yapma payı bulunur.
  • Kendimize güvenelim ve eksiklerimizle kendimizi sevmeye devam edelim.
  • Yorumlara ve görüşlere açık olalım.
  • Fikir alışverişi yapmaktan çekinmeyelim.
  • Üstün performanslara odaklanmaktan vazgeçelim. İyi olanı yapmaya çalışalım.
  • Olumlama cümlelerimiz olsun.

Evet, güzel insan sen yaratılış olarak mükemmel bir yapıya sahipsin. Bulunduğun konumda işini en iyi şekilde hakkıyla yapmalısın. Fakat unutma her insan gibi sende hata yapacaksın. Hataların seni daha iyiye ulaştıracak. Hata yapmaktan asla korkma. Sen hatalarınla güzelsin.

Kendimizi Doğru İfade Etme

instagram sayfamız