Başarının Altın Kuralları

Başarı, herhangi bir konu hakkında çabaladığımız konuda aldığımız pozitif bir ilerleme midir, yoksa çabamız sonrası elde ettiğimiz negatif ve pozitif bütün durumlar mıdır?

Bana kalırsa başarı ikincisidir. Çünkü insan çabası sonucu negatif yani kötü sonuçlar elde ettikçe nerede hata yaptığını öğrenerek pozitif sonuçlara gider ve başarılı olur. Negatif etkiler olmasa pozitif etkilere ulaşamaz anlayacağınız.

Peki başarının kuralları var mıdır?

Herkesin kendi çapında belli başlı kuralları vardır başarı için aslında.

BAŞARININ KURALLARI

Özgüven

İlk atacağınız adımda daha kendinize güveniniz yoksa “ya yapamazsam, beceremezsem, çok akıllı değilim ki” gibi sözler dönüyorsa kafanızda zaten baştan kaybetmişsinizdir. Önce yapabileceğinize dair kendinize güvenin.

İnan

Özgüvenini sağladıktan sonra ne olursa olsun isterse bir ay sonra isterse bir yıl sonra başaracağına inan. Geç olsun güç olmasın dostum.

Yol Haritası

Otur ve nasıl ilerleyeceğine, bu yolda nasıl bir yol haritan olması gerektiğine dair plan yap.

Kazanacaklar Listesi

Başarı sonrasında kazanacağın şeylerin listesini yap ve çalışma masana as.

Negatif İnsanlardan Uzaklaş

Negatif insanlar sen ne yaparsan yap senin başaramayacağına inanır. Ve bir ortamda sohbete başladığınızda negatif düşüncelerle sizi sararak başarınızı olumsuz yöne etkiler. Negatif insanların çoğu genelde kıskanç olur. Sizin başarılı olma ihtimalinizi kıskanıp başarısız olmanız için elinden geleni yaparlar. O yüzden bu süreçte o insanlardan uzak dur. Bu insanları anlaman için çok güzel iki püf noktası şudur: hayattan sürekli şikayet ederler ve hiçbir şeyle tatmin olmazlar.

Adımlarını Planla

Başarıya giden yolu adımlara böl. Adım adım gitmek işini kolaylaştırıp seni de motive edecektir.

Günlük Plan

Başarıya ben plansız da ulaşırım diyorsan çok büyük hata yapıyorsun. Günlük olarak başarını sağlamak için neler yapman gerektiğini yazıp hangi saatlerde çalışman gerektiğini bilmezsen düzensiz plansız bir çalışmayla elde ettiğin başarı düzeyi planlı çalışmayla elde edeceğin başarı düzeyinden çok çok daha az olur.

Zinciri Kırma!

Başarıya ulaşana kadar bu çaba zincirini kırma. Her gün çaba göster ve başarı zincirini oluştur. Ufak tefek sorunları bahane olarak kullanıp başarıya giden yolu baltalama.

Vazgeçme

En sevdiğim madde bu. Bu başarı yolu isterseniz taşlı olsun, ister dikenli, ister camlı bir yol olsun. Yürüdükçe ne kadar canınız yansa da yolun sonundaki o mücevheri görün.

“Bir kere denedim olmadı” diyerek pes etme. Başarılı olamayacağın yolları keşfettikçe başarılı yolu bulmaya daha çok yaklaşırsın.

Bir kere yenildin, bir kez daha dene yine yenil. Daha güzel yenil. Vazgeçme, çabala. Ve en sonunda başarının tadını çıkar!