Yaşadığımız Zorlukların Üstesinden Gelebilmek

Bazen öyle bir zaman oluyor ki, hiçbir şey gelmiyor elimizden. Düzeltmek için ne yaptıysak fayda vermedi bazen. Bazen oldu ki yaptığımız fedakarlıklar önemsenmedi. Elimizden geldiğini yaptık ama karşı taraf kabul etmedi belki bizi. Sürekli reddedildik, hayır dediler,olmaz yapamazsın dediler,umudumuzu kırdılar. Peki şimdi biz ne yapacağız?

1.ZAMANA BIRAKIN.

Zaman her şeyin ilacıdır. Zaman bazı şeyleri unutturur,bazen de bazı yaşadığın olayları aklına getirir. Olabilir, zaman acıyı azaltır. Büyütür seni. 5 yıl önceki yaşadığın olayları harfi harfine hatırlıyor musun? Ya da keşke o zamana gitseydim de böyle yapmasaydım, diyor musun? Zaman sana şans tanır. Senin büyümeni, olgunlaşmanı sağlar.

2. SABIRLI OLUN.

Sabır… Bazen çok zor oluyor değil mi? Beklemek… Gelecek cevabı beklemek, telefonu beklemek, geri dönmesini beklemek…

Sabır bu değildir sevgili okuyucum. Sabır zorluklara göğüs gererek, bir ümitle beklemektir aslında. Olmayacak şeyleri beklemek değildir. İnanarak, gerçekten inançla beklemektir o zamanın gelmesini. İnanırsın o zorlukların geçeceğine, hedefine ulaşacağına bunun için de zamana ihtiyaç duyarsın. Sabır budur işte. Sabır birisinin geri dönmesini beklemek, aramasını beklemek değildir. Seni gerçekten isteyen sana zaten geri döner, seni arar. Bu beklentidir güzel insan. Diğer maddemde değineceğim.

3. BEKLENTİ İÇERİSİNDE OLMAMAK

Aramasını, mesaj atmasını, geri dönmesini beklemek, iyi bir yer kazanmasını beklemek sabır değil, beklentidir.

Beklentiye neden giriyoruz? Olmayacak şeyler için neden kendimizi kandırıyoruz? Büyük beklenti içerisine girdiğimizde gerçekleşmediğinde nasıl üzülüyoruz değil mi? Daha gerçekçi şeyleri istememiz lazım aslında.

4. HAYIRLISINI İSTEMEK.

Bir şeyi dilerken hayırlısını iste. Belki istediğin şey hayırlı değil senin için.

Ben şuna inanırım:

Allah kullarının kötü olmasını istemez. Bizlere hayırlısını verir. Kötü gözükebilir belki yaşadığın şeyler ama Allah taşıyamayacağın yükü sana vermez.

5. BÜYÜKLERİNİ DİNLE.

Bazen oluyor kendi bildiğimizi yapıyoruz ama ayağımız taşa takılıyor ve düşüyoruz. Onlardan yardım almamız gerekiyor, başımız derde girdiğinde ilk onlara koşuyoruz. Bu yüzden onlar görmüş geçirmiş kişilerdir. Bir bildikleri mutlaka vardır.

Size şunu demiyorum,içinizdekini dinlemeyin. Dinleyin fakat acemi olduğunuz konularda yardım alın.

6. İNATLAŞMAYIN.

Bir şey olmuyorsa rahat bırakın, zorlamayın. İnatlaştıkça o şey ne ise kaçar gider (ben insan ilişkilerini örnek alıyorum, herhangi bir şey de olabilir.) Siz isteyip karşı taraf istemeyebilir. Bunun için karşı tarafla inatlaşmaya, zorlamaya gerek var mıdır? Sıkmayın. Sizin için daha iyi olacak.

7. BIRAKIN SİZİNLE BİRLİKTE OLMAK İSTEYENLER SİZİNLE OLSUN.

Sizin yanınızda olmak isteyenler koşulu ne olursa olsun sizinle birlikte olacaktır zaten. Eğer o kişi zorluklardan kaçıp sizi bir başınıza bırakıyorsa gitsin ona ihtiyacınız yok. Hani derler ya dost kara günde belli olur. O yüzden gitmek isteyen bırakın gitsin. Sizi sevenler yanınızda olacaktır zaten.

8. HAK EDENE DEĞER VE ŞANS VERİN.

Gerçekten hak edene değer verin. Değerin fazlası sorumluluk olarak görülüyor ve siz zorunluymuşsunuz gibi davranmaya başlıyorsunuz.

Herkes hata yapabilir. Ama bir insan bu hatayı düzeltmek için uğraşıyor ve sizin için her şeyi göze alıyorsa bir şansı daha hak eder bence ama bunu sürekli yapıyorsa değmez güzel insan.

9. YAŞADIKLARINIZDAN,YAPTIKLARINIZDAN PİŞMAN OLMAYIN.

Ben şöyle düşünüyorum:

Yaşaman lazımmış ki yaşamamışsın, ders alman gerekliymiş ki yaşamışsın. Pişmanlık duyma. Ders al ve önüne bak. O an belki sana doğru gelmiş olabilir ama daha sonra onun hata olduğunu görmüşsündür tekrar aynı hatayı yapmak ister misin? Vereceğin cevap sonucunda hayatını o şekilde devam ettirirsin. Aynı sorunları tekrar yaşıyorsan demek ki o hatanı öğrenmediğin için hayat seni onunla sınıyor. Mücadeleci ol pes etme.

Kırıldığın yerden başla yaşamaya. Her yağmurun ardından mutlaka Güneş doğar. İçinizi rahat tutun, bu zamanlarda geçecek.”

Popüler Sorunumuz; Mükemmeliyetçilik

instagram sayfamız