Benlik Saygısı

Benlik Saygısı

Hastayım sanıyorsun, mutsuzum sanıyorsun, birileri sana zarar veriyor sanıyorsun ama hiç düşündün mü bu sanmalarının sebebi ya kendine duymadığın benlik saygınsa. Evet benlik saygısı kendi hakkımızdaki düşüncelerimizi etkiler ve benlik saygın yoksa bunların hepsi ve dahası kötü duygular çepeçevre sarar etrafını.

Peki  sen benliğine saygı duyuyor musun ? Hadi gel Schiraldi benlik ölçeğine göre hesaplayalım.12 yargıyı, 10 puan tam doğru olmak üzere 0 ile 10 puan arasında derecelendir.

1.Ben saygıdeğer biriyim.

2.Ben, başkaları kadar değerliyim.

3.İyi yaşamak için gerekli nitelikleri taşıyorum.

4.Aynada kendime baktığımda , içimi iyi duygular kaplıyor.

5.Başarısız biri değilim.

6.Kendime gülüp, kendimle dalga geçebilirim.

7.Kendim olduğum için mutluyum.

8.Kendimi sevmem için başkalarınca kabul görmem şart değil.

9.Her şartta kendimi severim ve kendime dayanak olurum.

10.Kendimi geliştirme biçimimden memnunum.

11.Kendime saygı duyuyorum.

12.Başka biri olmak yerine kendim olmak benim için daha önemlidir.

Daha uzun bir test yapmak isyersen bu sayfadan faydalanabilirsin.

Sonucun her ne olursa olsun sen beğenilmeye ve değer görmeye çok layıksın. Buna inanmalı içselleştirmelisin. Ego ile karıştırmadan benlik saygını arttırmalı ve korumalısın. Bu sayede yeri geldiğinde kendini daha objektif değerlendirebilirsin.

Benliğine saygın arttıkça duygularının daha çok farkında olacaksın. Duygularını fark edince yavaşla. Bu yavaşlama seni kendine yakınlaştıracak. Motivasyonunu daha fazla arttırabilir yoga yapabilir, spor yapabilir, sanatla yada müzikle ilgilenebilirsin yada her ne istiyorsan yada sadece kendini dinleyebilirsin yalnızca sen ve benliğin.

Kendine yatırım yap! Kendine yaptığın yatırımla benliğine duyduğun saygı alanını genişlet. Bir ben var senin içinden senden öte onu bul ona sıkı sıkı sarıl. Kendine yatırım ve benliğinle dost olmak için bir kitap alabilirsin. Benim sana kitap önerim ‘Benlik Üzerine Denemeler ( Virginia Woolf ) ‘