7 Maddede Hafıza Teknikleri

7 Maddede Hafıza Teknikleri

Hafıza Geliştirme Teknikleri

Günümüzde iş, eğitim ve daha birçok alanda beynimizi aktif olarak kullanmaktayız. Fakat birçok şeyi de beraberinde unuttuğumuz da olmuştur. Hafızamızı aktif olarak dinç ve diri tutmak için sağlıklı beslenmek gerekiyor. Örneğin; balık, ceviz gibi besinleri tüketerek bu sağlıklı beslenme sürecine devam etmiş oluruz. Ayrıca editörünüz olarak bir dip not düşmüş olayım. Sadece sağlıklı beslenmek yetmiyor. Hafızamızı geliştirmek için ek olarak birçok teknik mevcut. Bunları gelin aşağıda tek tek inceleyelim.

Hafıza geliştirme tekniklerini 7 maddede inceleyelim:

  1. Çağrışım yöntemini kullanın.
  2. Zekâ oyunları oynayın.
  3. Kitap okuyun.
  4. Düzenli olun.
  5. Kendinize işaret bırakın.
  6. Sağlıklı beslenin.
  7. Uykunuzu düzene sokun.

Çağrışım yöntemini kullanın.

Çağrışım yöntemi aslında içlerinde en temel bileşendir. Bu hafıza tekniklerinin olmazsa olmazıdır. Örnek vermek gerekirse; 1 sayısına benzeyen akılda kalması en kolay nesne kalemdir. 1 sayısı kalemi çağrıştıracaktır. Bunun gibi birçok kelimeyi kendinize göre çağrışımda bulunacak şekilde yapabilirsiniz.

Zekâ oyunları oynayın.

Zeka oyunları oynamak, beyni ve hafızayı oldukça geliştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hafızayı geliştirdiği gibi aynı zamanda hafıza tekniklerinden sadece birisidir. Ve içlerinde en eğlenceli olanıdır. Zeka oyunlarına örnek vermek gerekirse, satranç örneği bence en çok oynanan ve en zevkli oyunlardan bir tanesidir.

Kitap okuyun.

Kitap okumak bilindiği üzere beyni en çok çalıştıran aktivitelerden birisidir. Günümüzde pek tercih edilmese de aynı zamanda kitap okumak stres oranını da ciddi oranda azaltıyor. Günde en az 30 dakika kitap okumanızı tavsiye ederim.

Düzenli olun.

Belki kulağa biraz zor gelebilir ama düzen ve tertip beyni geliştirmek adına oldukça etkili bir yöntem. İşlerinizi ve yapacaklarınızı günlük, haftalık hatta aylık olarak planladığınızda hayatınızın kolaylaştığını fark edeceksiniz. Plan, program ve düzen hayat mottomuz olsun değerli okuyucular..

Kendinize işaret bırakın.

Bir şeyi kendinize hatırlatmak istediğinizde ya da unutmak istemediğiniz bir şey olduğunda bu yöntemi kullanabilirsiniz. Yöntem oldukça basit: Çevrenizdeki objelerin yerini değiştirip her zamankinden farklı bir yere koyarak kendinize işaret bırakmak. Çağrışım metoduna benzeyen bu metotta, yerini değiştirdiğiniz nesne size hatırlamak istediğiniz olayı hatırlatacaktır.

Sağlıklı beslenin.

Hafızamızı güçlü tutmamız için öncelikle bedenimizi sağlıklı tutmamız gerekir. Balık, ceviz, badem gibi hafızayı güçlendiren besinlerden tüketmeliyiz ki beynimiz her daim dinç ve güçlü olsun.

Uykunuzu düzene sokun.

Bedeni, beyni ve elbette hafızayı etkileyen en önemli faktörlerden biri uykudur. Düzenli ve kaliteli bir uyku hem hafızanızı hem de bedeninizi güçlendirir. Ve bu sayede hayatınız düzene girecek ve farkı hep birlikte göreceksiniz.

7 madde de hafızamızı nasıl geliştirir, nasıl daha verimli hale getirir bu yazımızda onu anlattık. Peki siz hafızanızı geliştirmek için hangi tekniği daha çok kullanıyorsunuz? Başka bir teknik kullanıyorsanız da yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Sağlıcakla kalın… 🙂