Kendimizi Nasıl Değiştirebiliriz ?

Günümüzde çoğu şeyi kafaya takarak ve kendimize ait olumsuzlukları çok büyüterek zamanımızı harcıyoruz. Bu durumlar çoğu zaman bizi rahatsız etmekte,çıkmaza düşürmektedir. Peki kendimize nasıl olumlu alışkanlıklar kazandırabiliriz? Hayatımızı nasıl verimli hale getirebiliriz?

1.UYKU DÜZENİNİZİ DÜZENLEYİN.

Uyku, altı saatin altı ve dokuz saatin üstüne çıkmasıyla riskli bir hal alır. Gün içerisinde yorgun,bitkin ve stresli olmamızın temel sebeplerinden biridir. Uykuya düzeni vermeliyiz, her gün aynı saatlerde ya da belirli saatlerde yatmaya özen gösterilmeli, uyku tam alınmalıdır. Sabahları erken kalkmaya özen gösterilmelidir hatta atalarımız ” erken kalkan erken yol alır.” diye de tabirleri vardır. Buna özen gösterilirse daha çok zinde olursunuz ve daha çok zamanınız olup işinize daha erken başlarsınız. Aksi halde bünyeniz sarsılır ve bu durum size kötü sonuçlar doğurabilir. Buna dikkat etmek size olumlu alışkanlık olarak dönecektir.

2. ZARARLI YİYECEKLERDEN UZAK DURUN.

Ambalajlı yiyecekler ve daha niceleri sağlığımız açısından risk oluşturmaktadır. El yapımı yemeklere, doğal yiyecekleri yemeğe özen gösterilmelidir. Önemli besinleri tüketmek bağışıklık sistemi adına büyük bir öneme sahiptir ve buna önem göstererek kendiniz için olumlu alışkanlık kazanmış olursunuz.

3. KENDİNİZE MUTLAKA BİR HEDEF KOYUN.

Şimdi düşünelim.

Hayatımızda bir amacımız olmazsa kendimizi hayattan sıkılmış hissetmez miyiz? Gündelik hayatımıza da her bir olayımız, hareketimiz bir amaç doğrultusunda gerçekleşmektedir. Örneğin, susadınız ve su arıyorsunuz. Önce bardağı alırsınız ve suyu bardağa doldurur,içersiniz. Yani hep bir hedefimiz vardır. Ama sizi gerçekten bunu göz önünde bulundurmanız hayatınıza merak katacaktır çünkü sonunu hep merak edeceksiniz. Olumlu bir sonuç mu olumsuz bir sonuç mu olduğunu deneyerek tecrübe ederek öğreneceksiniz. Kendinize hedef koyarken başkalarına özenmeyin. Kendiniz için yapın.

4. KENDİNİZDE NE GİBİ DEĞİŞİKLİK OLMASINI İSTİYORSANIZ ONA YÖNLENİN.

Hangi huyunu, davranışını sevmiyorsan ve rahatsızlık duyuyorsan değiştirebilirsin. Hiçbir şey için geç değildir. Seni kötü hissettiren şeyi sadece sen yaşamıyorsun. Yaşadığın sorunla ilgili araştırmalar yapıp tedbirini alırsan ve bunu 21 gün boyunca devam ettirsen emin ol olumlu bir alışkanlık olarak sana geri dönecektir.

5. YENİ BİR HOBİ EDİNİN.

Başka uğraşlar edinerek kendinizi o günün yorgunluğundan soyutlayabilirsiniz. Bu şekilde kendinizi rahatlamış ve huzurlu hissedersiniz. Sadece sizi mutlu edecek hobilere yönlenin. Örneğin; piyano çalmak sizi huzurlu hissettirebilir ya da piyano çalamıyorsanız piyano sesi sizi huzurlu hissettirebilir. Size ne iyi geliyorsa, ne mutlu ediyorsa ona yönlenin.

8. HAYATINIZA DOĞRU İNSANLARI ÇEKİN.

Çıkarcı (menfaatçi) olmayan, yalan söylemeyen, ikiyüzlü olmayan…

Yani demek istediğim, yanlış insanlarla birlikte olup yanlış adımlar atmayın. Çünkü bunun izi derinlerde kalıp geçmesi zor oluyor. Gereksiz insan(lar) gereksiz zaman demektir. Şu geçici dünyada kendinizi yanlış insanlara adamayın, yanlış kişileri sevmeyin, aşık olmayın sonunun hüzünlü biteceğini bile bile kendinizi bu ateşe atmayın. Atmayın ki içiniz çiçeklerle dolsun o çiçekler yanmasın, kül olmasın. Er ya da geç doğru insanlar,doğru arkadaşlar çıkacaktır karşınıza. Bunu her gün kendinize hatırlatarak güzel bir alışkanlık kazanabilirsiniz çünkü takıntı yapmamış olursunuz.

9. YAPTIĞINIZ HATALARI DÜZELTMEYE ÇALIŞIN.

Eleştiriye açık olun. Elbette herkesin kendine göre keşkeleri ve hataları olmuştur. Olacaktır da. Bazen yanlış yapa yapa öğreniriz ya zaten hayatı. Ama önemli olan o hatadan ders çıkarmak değil midir? Ki, o hatayı tekrar yapmayalım. Mesela, birisi güveninizi paramparça etti. O kişiye tekrar güvenir misiniz? Güvenseniz de yine de içinizde bir ”Acaba??” olur. Ve siz de ona göre hareket edersiniz. Hatanızdan bir pay çıkararak tekrar yapmamaya özen göstermelisiniz.

10. KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN.

Günde 10-15 dakikanızı kendinize ayırsanız dahi size yeterli olacaktır. Kendinize sorun ”benim neyim var, (herhangi bir olay) ı neden yaşadım, neden üzüldüm, neden onu sevdim…?” gibi sorularla yaşantınızın bu yönde olmasının sebebini kendinize sorun, sorun ki cevabını bulup çözüm üretmeye çalışın. Kendinizle ilgilenin,sorunlarınıza çözüm arayın. Bakımınızı yapın, alışverişinize çıkın, kitabınızı okuyun,müzik dinleyin… Ama zamanınızı sadece kendinize ayırın. Şu dakikalarda kendinizi mutlu edin, şımartın.

11. TEKNOLOJİK ALETLERE KISITLAMA GETİRİN.

Telefon,bilgisayar, tablet ve daha niceleri… Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi bunlarında fazlası zararlıdır. Kullanım amacı dışında başka amaçlara zamanınızı harcamayın. Zamanınızı daha verimli kullanarak iyi değerlendirin. Kısıtlama getirdiğinizde sizde oluşacak olumlu alışkanlığı fark edeceksiniz. Örneğin; ailenize daha çok zaman ayıracaksınız,derslerinize daha çok adapte olacaksınız.

11. OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANIN.

Günümüzde bu oran oldukça çok düşüktür ve günden güne de düşmektedir. Ama şöyle bir şey vardır: Okuyan insan, o kitabın içinde yer alır ve gerçek hayattan az da olsa kopar, kendini başka dünyada bulur. Başka kapılara yelken açar. Okumak istemiyorsanız bile ara ara bunu deneyerek ve klasik kitaplar okuyarak kültürünüzü genişletebilirsiniz. Bunu yaparak zaten alışkanlığı kazanmış olacaksınız.