Mutluluğun Anahtarı

Gün içerisinde yaşadıklarının ne anlama geldiğini hiç irdeledin mi? Yaşam sana öyle olanaklar sunuyor ki farkına varırsan kendinin ne kadar yüce bir varlık olduğunu anlayabilirsin. Hayatımız öfkemizi kontrol edebildiğimiz anlardan ibarettir. Mutluluğu o kadar kolay harcıyoruz ki yerine koymak için bir o kadar çaba sarf ediyoruz. Peki ne yapmalıyız?

Bu konu ile ilgili en bariz örnek şükürdür. Tabi buna ek olarak nefes egzersizlerini unutmamak gerek. Şükür için unuttuklarımızı hatırlayalım dilerseniz; Gözlerimizin gördüğü renklere, aldığımız dolu dolu nefese, içtiğimiz ve yediğimiz şeylerin tatlarını ayırt edebilmemize, yürüyebildiğimize, konuşabildiğimize, dokunabildiğimize, kendimizi ifade edebildiğimize, düşünebildiğimize vs. bu örnekleri dilediğiniz kadar arttırabilirsiniz. Bu örnekler hayatınızda ne kadar önemli şeylere sahip olduğunuzu hatırlamanıza yardımcı olacaktır ve bu örnekleri her sabah uyandığınızda yada kendinizi çaresiz hissettiğiniz anlarda tekrarlarsanız gereken ilacın sadece sizde olduğunu görebileceksiniz.

Nefes konusuna gelirsek öfkelendiğinizde yapmanız gereken tek şey derin bir nefes almak ‘’hadi ordan zaten nefes alıyoruz bunun ne faydası var?’’ dediğinizi duyar gibiyim ama denediğinizde farkı göreceksiniz. Derin nefesler alıp verdiğinizde vücudunuzun kontrolü tamamen sizin elinize geçiyor. Araştırmalarda öfke anında beyine yeterli oksijen gitmediği için mantıklı kararlar yerine kontrolü bastırmış olduğunuz karanlık yönünüzün devraldığı belirtiliyor. Karanlık yönünüzü kontrol etmek isterseniz yapmanız gereken tek şey öfke anında veya önemli bir karar vereceğiniz zaman derin derin nefesler alarak düşüncelerinizi olumlu yöne çevirmek.

 

Mutlu ve huzurlu kalmanız ümidiyle…