Zorlukları Kabullenebilmek

Her şey yolundayken mutlu olmak hayata güzel bakmak kolay da bazen işler karışıp zorlaştığında bunu yapabilmek zor aynı zamanda başarıya götüren önemli bir nokta.
Hep derler ya konfor alanındayken başarılı olamayız oradan çıkmak gerekir diye. Bir şeyler başarmayı isteyip o alandan kendimiz çıkmazsak hayat karşımıza getirdiği zorluklarla bizi çıkartıyor o nedenle bir sıkıntıyla karşılaşınca direnç göstermeden önce şöyle bir durup düşünmek gerekir:”
-Bu olay bana neyi anlatmaya çalışıyor?
Sıkıntıyla ilk karşılaşmada gerilip üzülmek normal ama bunu farkedip sakinleşemessek olay bizim için olduğundan çok daha zor hale gelebilir.
İlk önce durumu kabullenmek gerekir. Durum her neyse istemesekte oldu diyerek kabullenip nasıl çözebileceğimize odaklanırsak oradan almamız gereken dersleri alabilir ve daha kolay atlatabiliriz. Başımıza bir şey geldiğinde zihnimizdeki “kalıplara” göre beynimiz iyi veya kötü olarak sınıflandırır ve ona göre korku, heyecan gibi tepki verir. İşte tam da o anda derin nefesler alıp vermek durumun yarattığı stresi azaltır ve daha mantıklı davranmayı sağlar.
Zorluklarla bu şekilde baş etmeyi öğrendiğimizde başarmak istediğimiz şey her neyse ona daha kolay ve çabuk ulaşırız. Çözümü aramak yerine zorluktan yakınıp sızlanırsak sürekli yolumuzda ilerleyemeyiz, benzeri olayları yaşarız sonunda mutsuz bir kişi olur çıkarız.
Böyle yazması kolay diyenler olabilir evet yazarken daha kolay yaşarken daha zor. Hepimiz farklı zaman ve şekillerde ihtiyacımız olan zorluklarla karşılaşıyoruz.
”İhtiyacımız olan zorluklar?”

Zorluklara doğru açıdan yaklaşmayı öğrendiğimizde bir sonraki zorlukta daha sakin olup daha çabuk çözebiliyoruz.
Özetlemek gerekirse zorluklar geldiğinde;

1) Olayın sıcak anında derin nefesler alıp vererek stresi azaltmak.
2) Durumu kabullenmek.
3) Durumu nasıl çözebileceğimize odaklanmak.
4) Olay çözüldükten sonra çıkarmamız gereken dersleri çıkarıp zihnimize kaydetmek ve yola devam etmek.