Günlük Tutmanın Ruh Sağlığına Etkisi

Düzenli olarak günlük tutmanın psikolojik ve fizyolojik sağlığa birçok katkısı var. İnsanlar yaşadıkları olayları, duygu ve düşünceleri somut bir şekilde dile getirdiklerinde veya yazı yazdıklarında rahatladıkları ve stres seviyelerinin azaldığı gözlemlenmiştir.

Günlük tutmanın faydaları:

Psikosomatik hastalığı olan insanların günlük tuttuktan sonra baş ağrısı, karın ağrısı, yorgunluk ve bitkinlik  vb gibi semptomlarında azalma görülmüştür. Psikosomatik hastalıklar bedensel hastalıklar olarak kendini gösteren ve psikolojik sebeplerle ortaya çıkan hastalıklardır.

Günlük tutmak, günlük hayatta bizi duygusal olarak zorlayan durumları net bir şekilde görmemize ve bu olaylara daha objektif bakmamızı sağlar. Sorunları görmek ve sorunları çözme becerisi geliştirmek için şu başlıkları kullanabilirsiniz; sorunlar ve çözümleri, bu çözümlerin sonuçları, sonuçların değerlendirilmesi ve değerlendirilen çözümlerin olumlu olumsuz şeklinde sınıflandırması, en iyi çözümün belirlenmesi. Sorunları bu şekilde çözmek ve harekete geçmek stresin azalmasındaki en önemli etkenlerdendir.

Kişisel farkındalığın artmasında günlük tutmanın önemli bir yeri vardır. İnsanların duygularının farkına varması düşüncelerinin farkına varmasından daha kolaydır. Rahatsız edici duygular veya bizi mutlu eden duyguları bastırmak daha zordur. Duyguların arkasında yatan düşünceleri anlamak için biraz zaman ayırıp düşünmek gerekiyor. Kişiler yazı yazarken  duygularını ve düşüncelerini daha rahat ifade edebilmektedir. Böylece yaşadığınız olaylar karşısında hissettiğiniz duyguların altında yatan düşünceleri ve bu düşüncelerin sizi  nasıl etkilediğini  görebilirisiniz.

Ruminasyon, zihnin geviş getirmesidir. Zihin durmadan geçmiş bir konu üzerinde bir sonuca varmadan tekrar tekrar düşünür. Böyle durumlarda kişinin düşüncelerini kağıda dökmesi, yaşadığı olayların sebep ve sonuçlarını yazması kişinin olaya bakış açısını değiştirir. Karmaşık düşünceleri kağıt üzerinde görmek kişinin zihnini boşaltmasına  yarar sağlamaktadır.

“Yazı Yazmak” Üzerine