Hedefe Giden Yolda Kaygılarımız

Herkese merhabalar, bugünkü konumuz hedefimize giden yolda veya normal hayatta karşılaştığımız kaygılarımız. Hayatımıza baktığımız zaman aslında hepimiz biraz kaygılıyız, özellikle de gelecek için. Okul bitirme kaygısı, iş bulma kaygısı veya sosyal fobi kaygısı gibi daha bir çok çeşidi sıralayabiliriz. Bunlar da hayatımızın büyük bir parçasını etkilemektedir. Şimdi gelin birlikte kaygının ne olduğuna bir göz atalım.

Kaygı Nedir?

Kaygıyı basit olarak tanımlamamız gerekirse; Kaygı gelecekte ortaya çıkabilecek tehlikeli durumlar için bedenimizde ve zihnimizin içinde gerçekleşen değişikliklerdir. Kaygıyı oluşturan şey bizim kafamızın içindeki düşüncelerdir. Örnek olarak hepimizin de bildiği ve çoğumuzun da yaşadığı gibi sınav korkusu. Sınava giren çoğu kişi sınavda bildiklerini unuttuklarını veya hatırlayamadıklarını söyler. Bunun sebebi sınav esnasında gelecek için kaygı duymasıdır. Yani sınava odaklanmamız gerekirken, gelecek ile ilgili kaygılanmaya başlarız ve o an bildiklerimizi unuturuz. Tabi ki de kaygı normal hayatta gereklidir. Çünkü bir nevi bizi tehlikelere karşı koruyan bir mekanizmadır. Her şeyin de fazlası zarar olduğu gibi, kaygının da fazlası zarardır. Bu yüzden kaygıyı hayatımızda dengeli bir şekilde tutmalı ve kullanmalıyız. Tıpkı stress gibi.

Hedefimize Giden Yolda Kaygılarımız

Peki hedefimize giden yolda kaygılar ile nasıl başa çıkarız? Bu konuya kendimden de örnekler vererek devam etmek istiyorum. Çünkü ben de bazı kaygılar yaşadım ve yaşamaya da devam ediyorum. Öncelikle kaygınızın ne olduğunun farkına varın ve bunu fark ettiğinizde ise nedenini sorgulamaya başlayın. ‘Nasıl’ sorusunu kullanın, bu soru beyninizin prefrontal korteksini çalıştırıp çözüm odaklı düşünmenizi sağlayacaktır. Sonuçta kaygı duyduğumuz şey gelecek için, daha olmamış bir şey. Daha ne olacağı belli olmayan bir şey için bu kadar kaygı duyup, kendimize zarar vermemiz ne kadar doğru? Eğer ki bu durum bizi bu kadar sıkıyorsa, o zaman şu an elimizden geldiğince çalışıp geleceğimizi daha da iyi hale getirebiliriz. Sadece kaygılanıp oturursak, gelecek zaten kaygılandığımız gibi olacak. Çünkü kaygılanmaktan başka hiç bir şey yapmıyor olacağız. Eğer bu kaygıyı kontrolümüze alıp bunun olmaması için çalışmaya başlarsak, zamanla bu kaygı yok olacaktır. Biz çalışmayı tekrar bırakana kadar. Bizim yapmamız gereken geçmişten dersleri almak ve orada çok takılmamak, gelecek için duyduğumuz kaygıyı yakıt olarak kullanmak ve yine gelecekte çok takılı kalmamak. En son olarak ise sahip olduğumuz ve değiştirebileceğimiz tek şey olan, şu ana odaklanmak.

Buraya kaygı hakkında güzel bir Tedx videosu bırakıyorum, çok faydası olacağını düşünüyorum.

Umarım bu yazının faydası olur, kendinize iyi bakın görüşmek üzere 🙂