Başarılı Olmak İçin Etkin Yöntemler

İnsanlar hayatları boyunca kendilerini kanıtlamak isterler. Başarı insanoğlunun her daim kovaladığı bir durumdur hatta en önemli amaç, en belirgin hedefidir. Bu yazımızda başarılı olmak için etkin yöntemler nelerdir, neler değildir bunlardan bahsedeceğiz. Nesilden nesile kulaklarımıza taşınan başarılı insanların hikayelerini duyduğunuzda “benim hikayem neden benden sonraki nesillerin kulağına gitmesin ki?” diye soruyorsanız doğru yerdesiniz. Başarılı insanlar durduk yere başarılı olmuyorlar. Sıkı çalışma ve birtakım yöntemleri uygulamaktadırlar. Gelin bir alt paragrafta başarılı olmak için etkin yöntemler neler inceleyelim.

1) Erken Kalkın


Başarılı insanların kaybedecek vakti kesinlikle yoktur. Bu nedenle erken kalkarlar. Erken kalkmanın vücuda verdiği bir dinçlikte söz konusudur. Başarılı insan zamanı etkin kullanan kişidir. Sadece işine odaklanmaktan ziyade, kendisine de zaman ayırabilmek için güne erken başlarlar…

2) Çalışma Planı/Programı Yapın


İsmi hafızalarımıza kazınmış başarılı insanların da uyguladığı yöntemlerden biri de planlı programlı çalışmaktır. Başarılı insan, kendisinin ne yaptığını, ne yapması gerektiğini ve ilerleyen dönemde neler yapacağını bilir. Bir adım atarken 10’ncu admını hesaplar. Düzenli ve sistemli çalışmak başarılı olmak için etkin yöntemler içerisinde en mühim olanıdır. Başarı işleyen bir düzen sistemiyle beraber gelir.

3) Sabırlı olun


Başarı asla kısa bir süre içerisinde gelmeyecektir. “Bekleyen derviş, muradına ermiş” deyimini hatırlatmak isterim. Ayrıca güzel olan her şey zaman alacaktır. Ve başarıya doğru giden bir yol kesinlikle çiçekli böcekli bir yol değil, tam tersine dikenlerle, zorluklarla doludur. Çünkü insanlar kendisinin yapamadığını yapmaya çalışan birisini gördüklerinde muhakkak ki keskin sözlerle sabote etmeye çalışacaktırlar. Bu yüzden başarılı insan sabredendir, birkaç olumsuzlukta pes edip yoldan dönmezler.

4) İyi Bir Dinleyici Olun


Başarılı insanlar iyi bir dinleyicidir. Aradığınız fikir ya da bilginin nereden geleceğini tahmin etmek imkansızdır. Bu yüzden başarılı insanlar iyi bir dinleyicidir. Farklı fikir ve görüşlere açıktır. Bu fikirleri en sonunda kendi süzgecinden geçirir ve kendince en uygun olanını hayatında uygular.

5) Cesur Olun, Korkularınızı Yenin


Başarılı olmak için etkin yöntemler içerisinde en önemli diyebileceğimiz yöntemlerden biri de cesarettir. Bu hayatta her büyük başarının, her büyük bir zaferin, büyükte bir yaptırım ve sonucu ihtimali hep vardır. Altın tepsi ile sunulan her şeyin altında tehlike de var olacaktır. Başarılı insan risk almaktan korkmaz. “Risk alanlar her daim kazanmaz belki ama kazananlar her daim risk alabilenlerdir.”

6) Kendinizi Yenileyin


Zaman ve teknoloji hızla ilerlemekte. Bu hızla giden değişim içerisinde yavaş kalmak başarı kavramını yok edecektir. Başarılı insan kendisini yenileyen, bilgilerini güncel tutan kişidir. Hızla akıp giden hayat içerisinde hızlı olmak, sizi diğer insanlardan ileriye taşır. Ayrıca başarılı insan başkasından öğrendiği bir şeye hemen inanmaz, araştırır teyit eder… Bolca okur, ve paylaşır. Başarılı insan, kendisi başarırken, çevresini de başarıya teşvik eden, kendisini yenilerken, çevresini de yenileyen kişidir.

7) Sorgulayın, İyi Bir İnsan Olun.


Başarılı insanların hepsinin ortak olan tek özelliği sorgulayıcı olmasıdır. Başarılı insan her şeyin nedenini merak eder. Sorgulamak başarıya giden yolda kapalı olan her kapının anahtarıdır. Bir diğer husus, başarılı insan her daim birilerine ilham kaynağı olan kişidir. İnsanlar üzerinde olumlu etkiler bırakıp, insanların saygısını kazanan kimselerdir.

Başarılı olmak tabii ki önemli bir hedef olsa da her şeyden önce iyi bir insan olmak başarıların en önemli olanıdır. Belki de günümüz şartlarında herkesin başaramayacağı bir başarıdır iyi insan olabilmek… Başarılı olmak için etkin yöntemler başlıca bu şekilde olsa da emin olun bundan daha da fazlasıdır. Zira başarının temel ilkesi asla tek bir şeyle yetinmeyip her daim üstüne koyarak gelişmek, geliştirmektir… Başarıyla kalınız…

Başarılı İnsanların Sabah Rutinleri ‘ konulu yazımızı okumak buraya tıklayabilirsiniz.

İnstagram sayfamızdan başarı ve motivasyon sözlerine ulaşmak için buraya tıklayan