Dikkat Süresi Nasıl Arttırılır?

Dikkat düşünceyi belli bir şey üzerinde yoğunlaştırabilmektir. Günümüzde sıkça duyduğumuz ‘Dikkat sürem çok kısa.’ gibi durumların altında birçok sebep olabilir.Teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte teknolojik aletlerle daha fazla zaman geçiriyoruz. Uzun süre ekrana bakmak, dikkatinizi toplamanıza yardımcı gibi görünse de, dikkat süremiz gün geçtikçe azalıyor. Bunun sebebi ekranda çok fazla renkli ve sürekli değişen ekran görüntülerinin olması. Bu kadar sık değişen uyaranlar karşısında beynimiz bu çeşitli uyaranlara alışıyor. Bu sebepten dolayı günlük hayatta bir şeylere uzun süre odaklanmamız zorlaşıyor. Kitap okurken, ders çalışırken , biriyle sohbet ederken çok defa kopukluk yaşadığınızı hissetmişsinizdir. Bunun en büyük nedeni beynimizin çok fazla uyarana alışmış olmasıdır.

Dikkat Süresini Artırmanın Yolları

Meditasyon yapmak

Meditasyon zihninizi eğitmek ve dikkat sürenizi attırmak için çok etkili bir yoldur. Zihninizin işleyişini anlamak, dikkatinizin dağıldığı anları kolayca fark etmek için meditasyon yapabilirsiniz. Santa Barbara’da bulunan  California Üniversitesi’nde farkındalık dersi alan lisansüstü öğrencilerinden haftada 4 gün, 10 ile 20 dakika arasında meditasyon yapmaları istenmiştir. Bir grup öğrenciden de beyin sağlığını artıracak yiyecekleri beslenmelerine dahil etmeleri istenmiş. Araştırmanın sonunda meditasyon yapan grup dikkat ve hafıza testlerinden daha yüksek puan almıştır. Günümüzde epey popüler olan meditasyon uygulamalarını telefonunuza indirip gün içinde yapabilirsiniz.

Spor yapmak

Fiziksel olarak yaptığınız her hareket için odağınızı hareketlerinize vermek zorundasınız. Yaptığınız her türlü spor dikkat sürenizi arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Multitasking yapmamak

Multitasking bir anda birden fazla işi aynı anda yapmaya denmektedir. Beynimiz birden fazla işi bir anda yaparken zorlanıyor ve yaptığınız işlere dikkatinizi veremiyorsunuz. Londra Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma multitasking yapan kişilerin IQ seviyelerinin bağımlı kişilerle aynı seviyeye düşebildiğini göstermiştir. Birden fazla işi aynı anda yapmaya çalışmak dikkat süresiniz azalttığı gibi verimliliğinizi düşürüp, strese girmenize sebep oluyor.

Molalar vermek

Bir yetişkinin  bir işte dikkat süresi ortalama 40 dakika kadardır. Uzun çalışmalar gerektirecek işler yaptığınızda kısa molalar verebilir ve bu aralarda kafanızı dağıtacak hobilerinizi yapabilirsiniz. Böylece işe geri döndüğünüzde dikkatinizi yeniden toplamak daha kolay olacaktır.

Sosyal medya kullanımını azaltmak

Gün içinde çok sık telefona bakmak , sosyal medyada uzun süre kalmak dikkat süresinin azalmasına neden oluyor. Farkında olmadan telefonu elinize alıp sosyal medyada uzun vakitler geçirmişsinizdir. O yüzden otomaktikleşmiş davranışlarınızın farkında olmak , sosyal medya kullanımını en aza indirmek dikkatimizin sürenizi artırmada etkili olacaktır.

Zeka oyunları oynamak

Dikkat gerektirecek oyunlar, hafıza oyunları ve bilmeceler dikkatinizi uzun süre bir iş üzerinde olmasını kolaylaştıracak, dikkatin süresini uzatacaktır.

Beden sağlığına önem vermek

Beden sağlığımız da dikkatimizi etkileyen önemli bir etken. Sağlıksız beslenmek, uyku ihtiyacının altında uyumak ,fazla kafein tüketimi dikkatinizin kolayca dağılmasına sebep oluyor. Bu yüzden  ihtiyacınız olan besinleri almaya dikkat etmeniz, yeterince uyumanız gerekmektedir.

Zamanı Doğru Kullanmak

instagram sayfamız