Zamanı Doğru Kullanmak

Zaman Nedir?

Zamanın tanımını yapmak ne kadar zor ve saçma değil mi? Çünkü zamanın tanımı herkese göre farklı, eminim ki zaman hiç birimiz için saatten yada rakamlardan ibaret değildir.
Amaçlarımıza ulaşmaya çalışırken en büyük öneme sahip kaynak zamandır. Aslında, verimli zamandır. Çünkü amaçlarımıza ulaşmaya çalışırken yapmamız gereken diğer şeyler vardır. Bu yüzden zamanı akıllıca kullanmamız gerekmektedir.

Zamanın Özelliği

Zamanın belkide en önemli özelliği hepimizin eşit sürelerde sahip olması.
Birde asla ertelenememesi. Ertelediğimiz zamanı bir daha asla kullanamayız. Her şeyi daha sonraya saklarız ama zamanı saklayamayız. Ne çabuk geçti bu zaman dememek için iyi yöneterek en verimli zamanı oluşturmalıyız kendimiz için.

Zaman Yönetimi Nedir?

Yıl, ay, gün olarak yapmamız gereken faaliyetleri sıraya, düzene koyarak, bu programa uymaktır. Plana bağlı kalan, verimli zamanı yönetmeyi bilen kişiler psikolojik ve duygusal alanda kendini daha rahat ve mutlu hisseder çünkü yönetimin onun elinde olduğunu bilir.
Zaman yönetimi yapabilmek güzel olduğu kadar çokta zordur. Genelde yaptığımız planları ertelemeyi tercih ederiz. Fakat plana bağlı kalıp yapmamız gerekenleri bitirdikten sonra ki hazzı düşünürsek işler kolaylaşır.
Zaman yönetimi;
Andan mutluluk duymaktır.
İçsel sıkıntıdan kurtulmaktır.
Hayatın ritmini yakalamaktır.
Hayallere, daha hızlı kavuşmaktır.
Geleceğe yön vermektir.

Zamanımı Nasıl Yönetirim?

Zamanı, verimli zamana çevirmek yani yönetmek için önceliklerin, hedeflerin belirlenmesi, sağlam adımlarla yürümek için planların yapılması, planların aylara, günlere uygun programa bağlanmasına yöneliktir.
Belirli hedefler, sade bir yaşam, hedeflere uygun planlar programa döküldüğünde zaman yönetimi kendiliğinden gelişir. Çünkü hayatı yönetmeye başladığımızda zamanı da yönetiriz.

Zaman Yönetimine Başlamanın Basit ve Temel Yolları

Gün içerisinde yapılacak listesi oluşturmak. Bir defter tutmak.
Hedefleri, yapılacakları, öncelikleri belirlemek
Her iş için ayrılan zamanı verimli ve doğru kullanmak.
Kendimize vakit ayırmak.
Notları yanımızdan ayırmamak.
Newton’a göre “zaman tek yönde durmaksızın akar.”
Einstein’a göre ise, “zaman olayları oluşuna göre sıralayan ve olaylara anlam veren bir boyuttur.”

Zaman akmadan yakalayalım, hayatımızı biz yönetelim, zaman yönetmek hayat yönetmektir:)