Olayların İçyüzünü Görebilmek

Kapalı her kapının ardında farklı bir görüntü, her olayın altında ise yatan farklı bir gerçek vardır. Peki neden bu gerçeği bakıpta göremiyoruz ? Gören körler miyiz ? Düşünüyoruz ama bulamıyoruz, belki de kafamızda binbir türlü senaryolar yazıyoruz. Nasıl atlatacağız bu durumu, üstesinden nasıl geleceğiz? Buyurun yazımıza..?

Çevremizde yaşanan onlarca olaya tanık oluyoruz, onlarca olay yaşıyoruz. Bu olayların içinden en az hasarla çıkmayı başara biliyor muyuz ? Olayın iç yüzünü görmek için öncellikle sessiz kalmak ve gözlem yapmak gerekir. İşin sırrı bu aslında.

Öncelikli olarak sakinliğinizi her ne olursa olsun korumalısınız, fevri çıkışlarınıza engel olmalı, öfkenizi kontrol altına almalısınız ki olumsuz sonuçlar doğura bilecek hiçbir eylemde bulunmamalısınız.

Olayın stresinin birçoğunu üzerinizden attığınızı ve gereken sakinliğe ulaştığınızı varsayarak; sağlıklı bir şekilde olayı tekrar gözden geçirmek ve çevrede olup biteni gözlemlemek olayı daha doğru analiz etmenize yardımcı olacaktır.

Gözlemleriniz ve sakinliğiniz işe yaramamış ve insanlar hala farklı söylemlerde bulunuyor olabilir. Bu aşamada ise oldukça nazik ve açık olarak kendinizi ifade etmelisiniz. Nazik davranmak sizin sakinliğinizi korurken karşınızda bulunan kişiyi rahatlatacaktır. Ne demişler ‘tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.

? Ve unutmayın ki en önemlisi ne taraftan baktığınızdır.