Satıyorum, Sattım!

Geçmişten geleceğe her an bir satıştan ibarettir. Doğumumuzla başlar ve geliştirdikçe profesyonelleşen en büyük yetkinliğimiz satıştır. Bebeklikte ki bir gülüş, karşımızdaki herhangi biri ile ilk tanışma ifadeleri, kalabalıktaki davranışlarımız tamamen birer satış örneğidir. Satışı koklamak gerekir ve istek en kritik noktadır. Bunu bir örnekle açıklayalım.

Satış hayatına ilk girdiğim yıl bir telekominikasyon firmasında başlamıştım bu yıl benim için yeni bir başlangıç ama mağazadaki arkadaşlarım içinse yeni bir rakip olarak görülüyordu. Onlar yılların tecrübesi bense yeni başlayan çömezdim hareketlerini takip ediyor tecrübelerinden faydalanmak istiyordum fakat hep bir şeyler eksikti ben ise şansımı kendim yaratmaya karar verdim. Müşteriler ile konuşmama ilk zamanlarda pek izin verdikleri söylenemezdi. Hergün evde satış teknikleri ile ilgili makaleler okuyorum iş hayatında kalıcı olabilmek için neler yapmam gerektiğini araştırıyordum. Bir gün harekete geçerek gelen müşteriyi kendim karşıladım ve bütün okuduklarımı uygulamaya karar verdim müşteriye güler yüz göster öncelikli ihtiyacını öğren vs vs. Müşterinin pek bilgili olmadığı aşikar olsada ihtiyacına uygun ürünü vermek benim asli görevimdi. Konuşmanın gelişme sürecinde ihtiyaç duyduğu tek şey radiosu olan bir telefondu uygun fiyatlı ve radio özelliği olan ürünü göstererek aile bireylerininde bunu kullanabilmesi için uygun zaman olduğunu belirtmem üzerine fiyat uygunluğu ile avantajı sağlayarak 7 adet cihaz satmıştım. Toy bir satışçı olarak risk alıp satışı gerçekleştirmiştim. Peki bu bana ne kazandırıcaktı tabi ki “ben burdayım” demenin en güzel şekliydi. Yöneticim aldığım riski görmüş başarılı olmam onun gözünden kaçmamış ve bilgilerimi sürekli tazelediğimi görmek hoşuna gitmişti. İlk tecrübemin unutmamam gereken kısmı şudur ;

-Risk al

-Kendini geliştir

-Araştırmacı ol

-ve iyi dinle bunları yaptığınız sürece başarı daima yanınızda olacaktır. Meyve vermeyen ağaç taşlanır ama kimse ağacı ektiği ilk gün meyve beklemez sürekli sulanması gerekir suyunuz eksik olmasın.