Stres mi Kazanacak Sen mi?

Hepimiz gün içerisinde birçok durumla karşı karşıya geliyoruz. Bu durumlar bazen bizi olumlu yönde etkilerken bazen de olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bazen olumsuzluklar o kadar üst üste geliyor ki çıkmazlara girmemize neden oluyor. Hayattan lezzet alamaz hale geliyoruz. Belki de gerektiğinden fazla sorunlara odaklanıp strese davetiye çıkartıyoruz. Aslında olaylara biraz dışarıdan bakabilsek çözümü daha kolay görebiliriz ve stresin zararlarını en aza indirebiliriz.
Stresin bize yaşattığı gerilimden kurtulmanın en güzel yolu bakış açımızı değiştirmektir. Stresle baş etmek istiyorsak eğer, onu çok iyi yönetmeli ve tanımlamalıyız. Nasıl ki bir savaşta kazanmak için öncelikle düşmanı tanımak ve ona göre strateji belirlemek gerekiyorsa aynı şekilde hangi durumlarda stres yaşadığımızı belirlemeliyiz. Hangi durumlarda stres seviyemiz yükseliyor ve bu durum bize ne şekilde yansıyor önce bunun farkına varmalıyız. Kendimizi gergin hissettiğimiz durumlarda genelde stres seviyemiz çok yükselir. Bu durum bize hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak zarar verir. Böyle durumlarda kendimize neyin iyi geldiğini keşfetmemiz lazım. Herkesin kendini rahatlatma, stres seviyesini azaltma ve stresle baş etme yöntemleri farklıdır. Bu konuda öneriler sunulabilir herkes kendine hangisi hitap ediyorsa onu tercih etmelidir. Bu önerilerimden bazılarını sıralamak gerekirse;
• Stres oluşturan ortamdan uzaklaşmak iyi gelir,
• Derin derin nefes alıp verdiğimizde rahatlayabiliriz,
• Daha önceki zor zamanlarındaki başarılarımızı hatırlayabiliriz,
• Yapmaktan hoşlandığımız bir etkinlik yapabiliriz,
• Beraber vakit geçirmekten hoşlandığımız kişiyle bir arada olabiliriz,
• Fikrine önem verdiğimiz güvendiğimiz kişilerden yardım alabiliriz,
• Stresi yönetmeyle ilgili kitaplar okuyabiliriz.
• Deniz kenarında oturmak, doğada yürüyüş yapmak vb. bizi rahatlatan faaliyetler yapabiliriz.
Kendimizi neyin iyi hissettirdiğini düşünüyorsak onu uygulayıp kaldığımız yerden devam etmeliyiz. Bu yaptıklarımız sorunlardan kaçmak değil sadece ara verip güçlenmek ve stresin zararlarını en aza indirip çözüme ulaşmak içindir. Stresli anda olaylara pozitif bakmakta zorlandığımız için çözüm yolunu bulmakta güçlük çekeriz ve bu durum daha da çok stres oluşturur. O yüzden sakın olup kendimizi rahatlamalı ve sonra soruna dönüp tekrar bakmalıyız.
İçindeki seni ortaya çıkarmanın zamanı gelmedi mi sence? Strese yenik düşüp kendini güçsüz hissetmek sana hiçbir şey kazandırmaz. Yaşanılanlar daha da içinden çıkılmaz bir hâl alır. Bunu kendine yapma ve gücünün farkına var. Stresin seni bir kurt gibi yiyip bitirmesine izin vermemeli ve onunla baş edebileceğine inanmalısın. Çünkü her şey İNANMAKLA başlar.