Kendine Değer Vermek

Kendimize değer vermek ve kendimizi olduğumuz gibi kabul edebilmek, yaşamımızda kendimize yapacağımız en büyük iyiliktir. Evet, her bir birey olarak birbirimizden oldukça farklıyız. Genetik yatkınlıklarımız, aile yapımız, toplum kültürümüz, yaşantılarımız, deneyimlerimiz her birimizin farklı olmasında etkili olan faktörlerdir. Asıl önemli olan bu farklılıkların bilincinde olup kendi özelliklerimizi kabul ederek hakkettiğimiz değeri kendimize vermektir.

Peki, kendimize nasıl değer verebiliriz?

Kendini Keşfet

Kendimize değer vermek için, ilk olarak kendimizi tanımalı, yeteneklerimizi keşfetmeli, fiziksel özelliklerimizi olduğu gibi kabul etmeliyiz. Özellikle bu karantina günlerini bu açıdan fırsata çevirebiliriz. Bu dönemde hem halihazırdaki hobilerimizi, müzik zevkimizi, okuduğumuz kitapları gözden geçirebilir hemde yeni, farklı alanlar araştırabiliriz. Kim bilir belkide hoşumuza gidecek yeni bir alan yahut bir yeteneğimizi keşfederiz.

Kendin İçin Özenli Ol

Her şeyden önce kendimiz için özenli olmalıyız. Örneğin; her gün işe/okula gittiğimiz için değilde kendimize değer verdiğimiz için en güzel kıyafetlerimizi giymeli, makyajımızı yapmalıyız. Kendimiz için bir şeyler yapmaya asla üşenmemeliyiz. Unutmamalıyız ki her birimiz özel ve değerliyiz dolayısıyla önce hakkettiğimiz değeri biz kendimize vermeliyiz ki, çevremizdekilerde bize değer versin.

Kendine Karşı Acımasız Olma

Evet farklılıklarımızla, eksilerimizle ve artılamızla varız bu hayatta. Herbirimizin potansiyeli farklı,yetenekleri sınırlıdır. Dolayısıyla her istediğimizi başarmamız imkansızdır. Herhangi bir konuda başarısız olmamız bizim kötü bir insan olduğumuz anlamına gelmez. İstediğimiz bir şeyi yapamadığımızda kendimizi beceriksiz olarak görmemiz kendimize yapacağımız en büyük haksızlık olacaktır. Başarılı olduğumuz durumlarda çok övünmememiz gerektiği gibi kötü bir olayla karşılaştığımızda da tamamen karamsarlığa kapılmamalıyız. Herkes en iyi kendini tanır ve herkes kendi derdini bilir bu nedenle kendimizi olduğumuz gibi kabul etmeliyiz. Fiziksel özelliklerimiz gibi başımıza gelen iyi ya da kötü olaylar her ne kadar bize özel olsa da yalnızca bizim başımıza gelmediğini bilmeliyiz.

Kendini Kimseyle Kıyaslama

 “Komşunun çocuğu takdir almış.” Gibi bir cümleyle bir kez olsun karşılaşmış  insanlarsak eğer, kıyaslama sorunsalıyla küçük yaşlarda tanışmışız demektir. Özellikle son dönemlerde sosyal medya kullanımının artmasıyla diğer insanların yaşamlarına fazlasıyla şahit olmaya başladık. Bu da ister istemez bizi “onun yerinde ben olsaydım” ,”herkes ne kadar da mutlu” gibi düşüncelere sevk etti. Lakin şunu unutmamalıyız ki; o gördüklerimiz tam anlamıyla gerçeği yansıtmıyor, yansıtsa dahi sürekli değil. Dolayısıyla onları görüp kendimizle kıyaslayarak kendimize verdiğimiz değeri düşürmemeliyiz.

Kendi Yolunda Yürü

Kendine değer vermeninbir  diğer yolu da kendi inanaçlarımız doğrultusunda kendi yolumuzda yürümektir esasında. Bazı topluluklarda dayatılan belli başlı kurallar vardır. Olumsuz tepkiler almanıza neden olsa da sizin mantığınıza uygun değilse bu kurallların dışına çıkmaktan asla çekinmeyin. Herkesin yaptığını yapmak zorunda değilsiniz.

Yolun sizi götürdüğü yerden gitmeyin, yol olmayan yerden gidin ki İZ BIRAKIN!

( R. W. Emerson)

Kendine Zaman Ayır

 

Zaman zaman okul, ev, iş, sorumluluklar derken kendimizi unutabiliyoruz. Lakin bunu yapmamalıyız. Tüm sorumluluklarımızı hakkıyla halledebilmek için hepimizin bazen kafa dağıtmaya ihtiyacı vardır. Gerek hobilerimizi uygulamak gerekse kendimizle ilgili muhasebe yapmak için kabuğumuza çekilmek psikolojimizi de olumlu yönde etkileyecektir.

Kendimize değer vermenin en güzel yöntemlerinden biridir kendimizle başbaşa kalmak. Unutmayın geçen günün tekrarı yok, hayat sizin hayatınız, gönlünüzce yaşayın.

Etkin Not Tutma Yöntemleri

İnstagram Sayfamız