Başarısızlık Korkusundan Kurtulma

Atikifobi olarak da bilinen başarısızlık korkusu yaşantıyı sekteye uğratan olumsuz durumlardan birisidir. Hepimiz hayatımızın bir döneminde “ya başarısız olursam” korkusu ile karşı karşıya kalmışızdır. Bazen kısa bazen uzun süre misafir olan bu korku yaşantımızın bir kısmına müdahale etmiştir. Bazen başarısızlık korkusu ruhumuzu zihnimizi öyle bir fetheder ki tüm faaliyetlerimizde önümüzde bir set olur. Peki bu seti yıkmak ve cesurca “Bunu başarısızlık olarak görseniz dahi bu benim tecrübemdir” diyebilmek zor mudur? Yoksa boyun eğip hayatımızın fırsatlarını elimizin tersi ile itmek, kapasitemizin gerisinde bir hayata mahkum olmak mı zordur?
Gelin birlikte başarısızlık korkusuna savaş ilan edelim.?
Öncelikle bizi bu duyguya yönelten sebepleri bir düşünelim. Ailemizin veya çevremizin beklentilerini karşılayamamak mı? Kendimize güvenememe durumu mu? Reddedilmelerimiz mi? Vs. Bu durumları çoğaltabiliriz. Öncelik bu duyguya yönelten sebebi keşfetmek olacaktır. Kendimizi bir kenara çekip “Bunu başarısızlık olarak anlamlandırmamın sebebi ne?”
“Başarısızlığa sebep olan/beni başarı yolunda engelleyen ne ?”
“Bu başarısızlık dünyanın sonu olarak mı anlamlandırılmalı?”
“Buradan kazandığım ders ve tecrübeler neler?” gibi sorulara ne cevap verdiğimize bakalım.
Takip edeceğimiz bir kaç kural var..( Unutmayalım ki bu kurallar yer değiştirebilir, artabilir, eksilebilir.)
KURAL.1.”Sonunda ne ile karşılaşırsam karşılaşayım bu benim kendim için yaptığım bir faaliyet ve bu başarısızlık olarak görünen durum benim biricik tecrübem.” Diyerek ilk adımı atıyoruz.
KURAL.2. “Bu tecrübemden çıkardığım dersler ile bir sonraki faaliyette başarıya bir adım daha yaklaşacağım” düşüncesi ile yola devam.
KURAL.3. “Başarısız olmama neden olan durum(lar) nelerdi? Sorusunu soralım.
KURAL.4. “ Bu durumları ortadan kaldırmak için adım atmak.
KURAL.5. “Yeniden başlamak”
KURAL.6. “Yine başarısız olacak olursam ve savaşı kaybedersem unutmamalıyım ki her hamlede onun bir açığını buluyorum.” Motivasyonunu soluyoruz.
KURAL.7. Bu motivasyon ruhu ile başarıya bir kez daha sağlam adımlarla koşmak.
KURAL.8. Kendimi seviyorum bunu başarmak yada başaramamak kendime olan sevgimi eksiltmeyecek.( tabi ki bu sevgi dozunda olmak şartı ile ?)

Evet sevgili okur kendimce koyduğum kuralları sana aktarmak istedim. Bu kurallara ekleme ve çıkarma yapacak olan sensin. Unutma sen biriciksin senin başarın ve başarısızlığın da biricik olmalı.

“Başarısızlık ancak biz vazgeçersek kazanır”