Öğrenmede Muhteşem Taktik: Hafıza Teknikleri

Başarı, başarılmayacak bir şey değil sadece tekniklerini öğrenmek gerek. Fatih Barış AKARÇEŞME

Hafıza Teknikleri, beynin işlenmeyen yerlerini harekete geçirme, daha kolay ve kalıcı öğrenmenizi sağlar.
Binlerce yıldır merak edilen bir kavram olan hafıza, Eski Yunan’da, Roma’da hafızada bilgileri tutma ile ilgili birçok teknikler uygulanmıştır. Hitabet ustaları ve şairler özellikle bu hafıza tekniklerinden yararlanmışlardır.
Hafızanın tanımını hatırlayacak olursak, geçmişte öğrendiklerinizi akılda tutabilme gücüdür. Hafıza hiç ara verilmeden çalışan mucizevi bir organdır. Hafıza teknikleri ile bilgilerinizi hafızanıza alarak özgüveniniz de artacak ve başarı oranınız da bununla eş değer bir şekilde yükselecektir.

Hafıza teknikleri ile güçlerinizin ve potansiyelinizin farkına varacaksınız. Bu farkındalıkla başarısızlıklarınızı ve olumsuzluklarınızı daha kolay yeneceksiniz.
Öğrenciler, öğrendikleri bilgileri bir önceki dersin konularıyla ilişkilendirmeli ve bilgileri birbirine bağlayarak anlamlandırmalıdır.

Unutmayın; beyin anlamlandırılmamış, birbiriyle ilişkilendirilmemiş olan bilgiye yoğunlaşmaz. Onu kısa sürede bellekten atar. Neden unutalım ki ? Öğrendiğimiz bir bilgiyi unutmak belki de boşa kürek çekmek denilebilir. Yalnız burada dikkat etmeniz gerek şey; öğrendiğiniz bilgiyi hafıza teknikleri ile öğrenmeniz.

‘’Araba Sevdası – Recaizade Mahmut Ekrem’’ bu eser – yazar nasıl kalıcı hale getirilecek?
Çok kolay! Şimdi beni çok iyi dinle sevgili okuyucum!
Bu eser ve yazarı anlamlı veya anlamsız bir cümle kuracağız. Aslında bu yaptığımız şey anlamsız ve saçma sapan bir şey olsa daha iyi olur benden demesi çünkü beyin saçma şeyleri çabuk akılda tutar. İllaki size de olmuştur eminim. Şimdi bunu doping yapalım.

‘’Araba Sevdası- Recaizade Mahmut Ekrem’’ =>’’ Mahmut ve Ekrem araba sevdasından ölmüştür.’’ diye cümle halinde kullandım. İşte beyin bu sayede akılda kalıcı tutuyor. Sizlerde kendi dopinginizi yapıp derslerinizde daha başarılı olabilirsiniz.

”Tekrar edilmeyen bilgide unutulur tekrar etmedikçe, hafıza teknikleride unutulur, uygulanmadıkça…” Fatih Barış AKARÇEŞME