Girişimciler İçin İpuçları

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuz girişimciler için ipuçları. Aslında genel olarak baktığımız zaman çoğumuz girişkenizdir, bu bir sosyal ortam olabilir veya ailevi bir ortam olabilir. Aklımıza bir şey gelir ve bir anda söyleyiveririz. Buna da bir nevi girişimcilik örneği diyebiliriz. Öncelikle gelin birlikte girişimcilik nedir onu öğrenelim. Sonrasında ise girişimcilik ile ilgili ipuçlarına geçiş yapalım.

Girişimcilik Nedir?

Basit bir şekilde açıklamamız gerekirse girişimcilik; İlk olarak kâr elde etmek için bir takım riskleri göze alan insanların kurduğu iş veya şirketlerdir. Yani insanlara daha iyi bir yaşam sunmak için problemleri çözüme ulaştıran kişiler de diyebiliriz girişimcilere. Bu tür girişimcilere herkesin bildiği 2 tane örnek vereceğim. İlki Apple’ın kurucusu olan Steve Jobs, ikincisi ise tahmin edebileceğiniz üzere Microsoft’un kurucusu Bill Gates. Tabi ki bunların dışında da bir sürü isim sayabiliriz. Fakat telefon ve bilgisayar teknolojisi bu iki insanın girişimi sayesinde şu an bu noktalara kadar gelmiş bulunmakta. Sizin aklınızdaki bir düşünce veya bir fikir neden aynı etkiyi yaratmasın? Şimdi gelin birlikte girişimcilik için ipuçlarından kısaca bahsedelim.

Girişimciler İçin İpuçları

Bir girişime başlamadan önce kafanızda bir taslak olarak bunu düşünün. Fakat çok da fazla düşünmeyin sadece bir düşünce olarak kalmasın. Sonrasında ise Harekete geçin! Mükemmel anın gelmesini de beklemeyin, o an hiç gelmeyecektir zaten. Hani klasik bir söz vardır; Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin, mükemmel olmak için başlamak zorundasın.

Öğrenmeyi de hiçbir zaman bırakmayın, yeni bilgilere ve öğrenmeye hep açık olun. Ben bu işin ustasıyım, her şeyi öğrendim derseniz eğer merdivenlerden aşağıya doğru düşmeye başlarsınız. Ve çarptığınızda hissettiğiniz acı çok büyük olur.

Her ne kadar kolay gözükse de, girişimcilik zor bir iştir. Gereken yerde risk almasını ve gereken yerde çekilmeyi bilmelisiniz. Risk almak derken burada geçen risk, mantıklı bir risk almak olmalı. Warren Buffet’ın bir sözünden örnek vererek size bunu anlatabilirim “Suyun derinliğini ölçmek için iki ayağınızı birden kullanmayın” der dünyanın başarılı girişimcilerinden olan Warren Buffet. Bence dikkate almakta fayda var.

Sadece ilgilendiğiniz alanlarda araştırma yapmayın, ilgilenmediğiniz alanlara da az da olsa yönelin. Bu size yeni bir bakış açısı ve daha çok seçenek fırsatı sunar. Herkesin ihtiyacı sizin ile aynı olmayabilir. Bu yüzden ortak ve farklı olan şeyleri bulmak sizin adınıza faydalı olacaktır.

Benim girişimciler için bahsetmek istediğim ipuçları bunlardı arkadaşlar. Umarım sizlere de faydası dokunur. Umarım sizler de insanların ihtiyacı olan fikirleri hayata geçirebilirsiniz. 🙂