Kendini Geliştirmek İçin Yöntemler

Kendini Geliştirmek İçin Yöntemler

Bazen öyle olaylar yaşarız ki değişmek isteriz bazen de değişmek zorunda kalırız. Yaşadığımız şeyler bizleri değiştirmeye, geliştirmeye mecbur eder. Aslında insanlar değişmenin kötü bir şey olduğunu zannederler bu yüzden de pek değişmek istemezler. Aslında değişmekten kastımız kendini geliştirmek, olduğun noktadan çok daha ileri seviyelere gelmek, bilgine bilgi katmak demektir. Olumlu yönde değişmek, kendini geliştirmek iyi bir şeydir fakat kendini geliştirmek ile birlikte kişilik özellikleri kaybediyorsan bu durum pek de olumlu değildir. Kendini geliştirmek ile birlikte vicdanını da geliştir, merhametini de geliştir kısaca insani özelliklerini de geliştirip iyileş.  Olumlu bir bakış açısı geliştirebilmek ve moralini yükseltmek için de kendini geliştirmek zorundasın.

Şimdi kendimizi geliştirmek için yöntemler neler, daha iyi hissetmek için neler yapabiliriz bunlara bir göz gezdirelim.

1.Yeteneklerinizi Keşfedin.

Çoğu insan yeteneklerinin farkında olmadan günlerini geçirir. Özgüveni eksik olanlar ise hiçbir şeyi başaramayacaklarını düşünerek yeteneklerini yok sayarlar. Böyle anlarda önce kendiniz ile baş başa kalarak hangi alanlarda daha başarılı olduğunuzu, neleri yaparken kendinizi daha iyi hissettiğinizi bulmak ile işe başlayın. Kendinizi geliştirmek için bu yöntemi muhakkak uygulayın

2. Kaybetmekten Korkmayın.

Sizi değersiz hissettiren, başaramayacağınızı söyleyen, sürekli olumsuz konuşan insanları kaybetmekten korkmayın. Eğer tamamen çıkartamıyorsanız aranıza mutlaka mesafeler koyun. Hayır diyebilin. Bir kere hayır dedikten sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

3. Mutlaka Bir Uğraşınız Olsun

uğraşınız olsun

Zor zamanlardan geçerken boşlukta olduğumuz için kendimizi daha depresif hissedebiliriz. Depresif hissetmek bazı olumsuz durumlara yol açabilir kendimizi dış dünyadan soyutlayarak yetersiz hissedebiliriz.Kendimizi geliştirmek için yöntemler arasında kendimize uğraşlar edinmemiz gerekir; kitap okuyabilir, başarılı insanların hayat hikayelerini okuyarak kendinizi motive edebilirsiniz. Bir saksı çiçeği alıp bakımını üstlenebilir, spor yapabilir, çevrenizi her düşünceden farklı ve yeni insanlar ile çevreleyebilirsiniz.

4.Meditasyon Yapın.

Bir diğer kendini geliştirme yöntemlerinden biri de meditasyon yapmaktır. Daha sakin olabilmek açısından kendi inançlarınıza göre meditasyon yapabilir, dua edebilir, nefes egzersizleri ile öfkenizi kontrol altına almayı öğrenebilirsiniz. Böylelikle daha olumlu düşünerek farklı bakış açısı sergileyerek düşünme tarzınızı değiştirebilirsiniz.

meditasyon


Hayatta başımıza ne gelirse gelsin daima ilerlemek zorundayız. Her şeye rağmen hayat devam ediyor. Bir noktada kalıp birilerinin bizi gelip kurtarmasını bekleyemeyiz çünkü sizi kendinizden başka kimse kurtaramaz. Kendinizi en iyi kendiniz tanırsınız. Her ne yaşamış olursanız olun yaşanan yaşanacak olanların arasında en hayırlı olanıdır. Yaşanan her durumdan dersinizi alın, öğrenmeniz gerekeni öğrenin ve yolunuza devam edin. Hayatta olduğunuz sürece karşınıza hep almanız gereken dersler çıkacaktır. Her yaşadığınız durumda pes etmeyin daha güçlü bir şekilde ayağa kalkıp gülümseyerek yolunuza devam edin.

Öğrenebilir misin?

instagram sayfamız