Evden Çalışanlara Öneriler

Evden Çalışanlara Öneriler

Son yıllarda çoğu büyük şirket  uzaktan çalışma sistemine geçmiştir. Bu şirketler arasında Google, Facebook gibi hepimizin aşina olduğu şirketlerde vardır. Özellikle dijital sektörlerde hizmet veren firmalar arasında home office çalışmak uzun zamandır trendler arasındaydı. Home ofis ya da remote çalışmak olarak da bilinen bu modele, koronavirüs salgını sebebiyle ülkemizde de hızlı bir geçiş oldu. Fakat bir anda motivasyon sağlanamadı.

Ev ortamında çalışmak ilk anda kulağa rahat gelse de bu şekilde çalışmanın da bazı zorlukları var. Bunların başında da işe konsantre olabilmek ,zamanı yönetebilmek ve çalışmak için yeterli motivasyona sahip olabilmek geliyor. Eğer siz de evden çalışıyorsanız bu önerilerle motivasyonunuzu üst düzeye çıkarabilir ve iş kalitenizi yükseltebilirsiniz.

 Peki, evden çalışmayı nasıl verimli kılabilirsiniz? Evden çalışırken motivasyonunuzu nasıl sağlarsınız? İşte, evden çalışanlara öneriler;

KENDİNİZE ÇALIŞMA ALANI BELİRLEYİN

Home office çalışırken gelişigüzel bir koltukta veya kanepede yatarak çalışmak yerine iş disiplini ve motivasyon sağlayabileceğiniz bir iş ortamı oluşturmanızda fayda var. Çalışmak için oluşturulmuş bir alan, farkında olmasanız da beyninize “Buradaysan çalışmalısın.” mesajını verir. İşte, tam da bu nedenle çalışma alanına sahip olmak oldukça önemli.

ÇALIŞMA SAATLERİNİ BELİRLEYİN.

Çalışma saatleriyle ilgili önemli nokta; rastgele, her gün farklı saatlerde plansız çalışırsanız verim yakalayabilmek çok zor. 

Haftalık veya günlük plan yapıyorsanız eğer çalışmaya başlama ve bitirme saatlerini mutlaka bu planınızda belirleyin.

KIYAFETLERİNİZE ÖNEM VEREREK İŞİNİZDE MOTİVASYON SAĞLAYIN.

Evde çalışırken rahat olduğu için eşofman ya da pijama giymeniz bir süre sonra işe olan isteğinizin azalmasına ve daha kolay uykunuzun gelmesine yol açabilir. Tabi ki takım elbise yada kot pantolon giymenize de gerek yok. Ama sizi rahat hissettiren şeylerden uzak olun.

GÜNLÜK RUTİNİNİZİNİ OLUŞTURMAK İÇİN ÇALIŞMAK

 Günlük rutin oluşturmak da çalışma planı oluşturmak kadar büyük bir öneme sahiptir. Sabah kahvenizi, kahvaltınızı, molalarınızı ve öğle yemeğinizi mutlaka belirli bir rutinde gerçekleştirmeye çalışmalısınız. Böylelikle yeni düzeninize  daha hızlı bir şekilde adapte olabilir ve zaman kaybını önleyebilirsiniz. Daha fazla motivasyon sağlayarak çalışmalarınızı daha iyi rutine oturtabilirsiniz.

Bazı Günler Dışarıda Çalışmak.

Home office düzen her gün evden çalışacağınız anlamına gelmiyor. Arada çalışma ortamınızda değişiklik yapmak enerjinizi ve motivasyonunuzu yükseltir. Yüksek konsantrasyon gerektirmeyen işlerinizin olduğu günlerde soluğu sevdiğiniz bir kafede alarak kahve eşliğinde işlerinize göz atabilirsiniz

Sosyal Medya Alışkanlıklarınızı Düzenleyin.

Evde çalışanlar için sosyal medyada fazlaca zaman geçirmek iş verimliliğini düşüren etkenlerden. Bunun için iş zamanında sosyal medya kullanımına ara vererek molalarda sosyal medya turunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle daha fazla çalışmak için kendinizi daha verimli hissedeceksiniz ve işe odaklanmanız için iyi bir motivasyon sağlayabileceksiniz. Sosyal medya bildirimlerinizi de iş zamanı sessizde tutmanızda fayda var.

Uzaktan Çalışmayı Bir Fırsat Haline Çevirin; Motivasyon elde edin.

Uzaktan çalışmak yalnızca hayat kalitenizi artırmak ya da işinizi kolaylaştırmakla kalmaz, size fazladan zaman ve motivasyon sağlar. Trafiğin ve ofis günlerinizin yarattığı yorgunluk ortadan kalktığına göre, size kalan bu zaman dilimini kendinizi geliştirmek ya da yeni bilgiler edinmek için kullanabilirsiniz. Ailenizle daha fazla vakit geçirebilir, hep yapmak istediğiniz ama yapmaya zaman bulamadığınız konularda adımlar atabilirsiniz.

Ancak ne kadar evden çalışsanız da mutlaka günün yoğunluğu ,yorgunluğu olacaktır. Kendinize vakit ayırmayı en azından bir kahve içmelik boşluk yaratmayı ihmal etmeyin. Çünkü siz çok değerlisiniz. Ve kendinizle zaman geçirmeyi, iç sesinizi dinlemeyi hak ediyorsunuz. Bu yazımızda evden çalışanlara öneriler konusuna değindik, umarım faydalı olmuştur. Kendinize iyi bakın… 🙂