Hafıza Geliştirme Teknikleri

Beynimizin nasıl çalıştığı ile ilgili ise yıllardır araştırmalar yapılmaktadır. Hafıza ile beyin arasında çok sıkı bir ilişki olduğu bilinmektedir. Peki, hafıza nedir?

Hafıza, yaşam boyu öğrendiğimiz bilgilerin , davranışların, anıların saklanması ve hatırlanmasıdır. Bu süreç yaşam boyu devam eder. İnsanın yaşam boyu devam edecek olan bu süreci nasıl geliştirip güçlendiririm çabasına girmesi gayet olağandır. Bunun sağlanabilmesi için bazı hafıza geliştirme teknikleri ortaya konulmuştur.

Hafıza geliştirme tekniklerine göz atacak olursak; Hafızayı geliştirmek için neler yapabiliriz?

1.Motivasyonu geliştirmek: Bir şeyler öğrenmek ve bu öğrendiklerimizin kalıcı olmasını sağlamak için en önemli şey motivasyondur. Kendimizi güdülemek ve öğrendiğimiz şeylere merak duymak öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirecektir. Unutmayalım ki kendimizi motive ettiğimizde öğrenmek için daha az zaman harcarız.

2.Hafızamızı güçlendirmek için sürekli pratik yapmak: Pekiştirme, unutmama yolunda önemli bir adımdır. Öğrenilenlerin pekişmesi için sürekli pratik yapılması gerekir. Uzmanlar sürekli pratik yapmanın bilgilerin ve materyallerin hafızada  tutulmasına fayda sağladığını belirtiyor.

3.Hatırlama yeteneğinize güvenin: Kendinizden şüphe etmeniz endişeye yol açar, endişe ise hafızadaki bilgileri hatırlamaya engel teşkil eder. Öncelikle kendimizi bu endişelerden arındırıp rahatlatıcı egzersizler yapabiliriz.

4.Odaklanma (Dikkat dağınıklığını yok etme): Bazı insanlar müzik dinleyerek odaklanabilirken çoğu insan sesli ortamda odaklanma sorunu yaşar. Bulunduğumuz ortamdaki sesleri minimum düzeye indirmemiz odaklanmaya faydalı olacaktır.

5.Köprü kurma: Önceden öğrenilen bilgiler ile yeni bilgiler arasında bağ kurmak bilgiyi kalıcı hale getirecektir.

6.Zihinsel imgeler kullanmak: Zihinsel imgeler hafızada hazır bulunan bilgileri yeniden çağırmak için çok etkilidir. Öğrendiğimiz bir şeyi zihinsel bir imge ile desteklemek,  bilgiyi yeniden hatırlamak istediğinizde size yardımcı olacaktır. Örneğin çalıştığınız konuyu bir obje ile ilişkilendirmek.

7.Hatırlatıcı notlar: Sürekli hatırlamak istediğiniz şeyi kapınıza, duvarınıza vb. küçük notlar halinde yapıştırabilirsiniz. Sürekli görmek bilgiyi kalıcı hale getirecektir.

8.Düzenli uyku: Uyku bilinenin aksine vücudu dinlendirmek için değil beynin sağlıklı kalması için gereklidir.Uyku sırasında, öğrenilen bilgiler gerekli merkezlere yerleştirilir, enerji depolanır ve gereksiz bilgiler atılır,  yeteneklerin gelişmesi sağlanır. Düzenli uyku hafızanın gelişmesinde etkilidir.

Bunların yanı sıra hafıza geliştirmek için almış olduğumuz gıdalar ve izlemiş olduğumuz görüntüler zihnin hatırlamasını etkileyen faktörlerdir.