Zihnim Genç Kalsın!

Zihnim Genç Kalsın!

Yazıyı yazarken zihnim o kadar yorgun, o kadar yaşlanmış ki…

Ne yapsam diye düşünüyordum!

Ve ben bunları yaparken sizlere de bu konu hakkında tüyolar vermek istedim!

Zihnimiz elimizdeki telefonlarla, saatlerce baktığımız bilgisayarlarla, vaktimizi ölümüne tükettiğimiz dizilerle geçince sonuç olarak yorgun düşüyor elbette.

Keşke sadece yorgun kalsa!

Bir de bu gereksiz zihnimizi dolduran faydasız bilgilerle zihnimizi yaşlandırıyoruz!

Bu yaşlanmanın önüne geçebilmenin bir yolu var mı?

Aslında bir değil birden fazla yolu var. Şimdi sizlerle o konuya gelelim.

 1. Zihnini gereksiz ve faydasız bilgilerle doldurma!

  Bir eşyayı ihtiyacınız yokken devamlı kullanırsanız eskitirsiniz. Aslında beynimiz de böyledir. Yoldaki tabelaları okumak, şarkıları ve replikleri ezberlemeye çalışmak vs. Bunlar bizim beynimizi gereksiz yere meşgul eden bilgilerdir. Böylece sadece zihnimizi boşa çalıştırıp faydasız bilgilerle zihnimizi doldurup alan kaybederiz. Beynimizde alan doldukça yeni bilgileri alacak yerimiz kalmaz ve küçük yaşta beynimiz yaşlanır, bilgi almaz hâle gelir!
 2. Zihnini dinlendir!

  UYKU

  Uyuyarak bedenimiz nasıl dinleniyorsa zihnimizin de dinlenmeye ihtiyacı var. Saatlerce aralıksız ve uykusuz ders çalışmak, kitap okumak vs zihnimizi yorar. Ve dinlenmeyen beyin zorlanmaya başlar.

  Beyninizi dinlendirmek için uyku önemli bir husustur. Düzenli uyku ve bedenimizin kaliteli uyku uyuyacağı saatlerde uyumak gerekir.

  Fakat çok uyumak zihni çok dinlendirmek değildir. Mesele kaliteli uyku uyuyacak şekilde uyuyarak zihni dinlendirmektir.
 3. Kendine vakit ayır.

  Sürekli çalışmak yerine kendimize vakit ayırmak boş vakit gibi gelse de zihni dinlendiren ve gençleştiren bir aktivitedir.

  Hobilerimizle ilgilenip kendimize vakit ayırmak zihni rahatlatır ve fazla çalışıp yorulan beynimiz dinlenerek kendini yenileme fırsatı bulur.

  Fakat bu hobileriniz zihnini yormayan sizi sakinleştiren aktiviteler olmalı. Resim yapmak, müzik dinlemek, dans etmek gibi.
 4. Mindfulness tekniğini uygula!

  Mindfulness tekniği zihni sakinleştirmeye ve dinginleştirmeye yardımcı bir tekniktir. Bu konu üzerinde araştırma yapıp çalışmalar yapabilirsiniz. Böylece zihnin gençleşmek için bir adım atmış olur!
 5. Biberiye yağından buhur kullan.

  Biberiye yağı zihni açmaya yardımcı bir bitkisel yağdır. Buhurdanlığa biraz su ve 5-6 damla kadar biberiye yağı damlatarak bulunduğun ortamda buhur yaparak zihnini gençleştirebilirsin.
 6. Evini, odanı temiz ve düzenli tut!

  Evimizin temizliği ve düzeni bizi etkilemiyor gibi görünse de enerjimizi ve psikolojimizi etkiler. Bu konu üzerinde araştırmalar yapılmıştır.

  Böylece yatağını toplayarak güne başlayan kişilerin zihninin ve psikolojisinin daha iyi olduğu görülmüştür.

  Psikolojisi iyi olan insanında zihni yaşlanmaz genç kalır.

Zihnini gençleştir ve başarıyı yakala!