Yenilgilerden Ders Çıkarıp Yola Devam Edebilmek

Yenilgilerden Ders Çıkarıp Yola Devam Edebilmek

Hayat inişleri çıkışları olan uzun bir yoldur. Herkesin bu hayat yolculuğunda yaşadığı zorlu süreçleri elbette vardır. Her zaman her şey yolunda ve de güzel gitmez. Kimse sorunsuz bir yaşam da sürmez.  Hepimizin yaşantısında bir çok yenilgiler elbette vardır. Burada önemli olan biz yenilgilerden sonra ne yapıyoruz? Yenilgilerden ders çıkarıp yola devam mı ediyoruz yok pes mi ediyoruz?????

          Engelleri Aşarken Su Gibi Olabilmek

Çıktığımız yolda farklı farklı engellerle karşılaşabilir ve bu engeller karşısında yenilgiler yaşayabiliriz. Böyle zamanlarda kendimize yönelttiğimiz sorular ve bakış açısı  çok önemlidir. Bazılarımız yine mi ben yine mi başarısızlık gibi yaklaşımlarla kendini suçlayıcı ve de aşağı çekici bir durum oluşturur. Bu durum kişinin yeni fırsatları ve yenilgilere karşı çözüm yollarını görmesini zorlaştırır. Oysa ki insan beyni yeni yolları sever. Beynimize nasıl yön vereceğimiz konusunda kendimize soracağımız soru şekli çok önemli rol oynar. Yine mi yenilgi ve yanlış oldu yerine bu durumundan nasıl çıkabilirim sorusuyla çözümcü bir yaklaşım sergilemiş oluruz. Böylelikle yenilgilerimizden ders alıp yine yolumuza devam edebiliriz. Öncelikle engelsiz yenilgisiz bir yol olmaz bunu kabul etmeliyiz. Aslında karşılaştığımız yenilgiler bize yeni yolların açılmasını da sağlar. Nice bilim adamları icatlarından önce kaç kere yenilgi yaşamış yanlış yollar izlemiş ama en sonunda vazgeçmedikleri için doğru yolu bulup amaçlarına ulaşmıştır. Büyük başarıların elbette ki çok engelleri ve yenilgileri olacaktır. Dağdan akan su nasıl taş, tepe, toprak demeden yeni yollar bulup akmaya devam ediyorsa bizlerde  engelleri aşarken su  gibi olabilir vazgeçmeden devam edebiliriz.

          Yaşadığımız yenilgilerin Bize Kazandırdıkları

             Bazen yenilgimizle ilgili kendimize o kadar çok yükleniriz ki bir artısı olabileceğini hiç aklımıza bile getirmeyiz. Bazen de defalarca aynı hataları yapar hiç ders almayız. Bu iki durumda bizim için olumsuz sonuçlar getirir. Bizim asıl yolumuza devam etmemizi sağlayan şey ise yaptığımız yanlışların farkına varıp ona göre yeni çözümler üretmeye istekli olmamızdır. Yenilgilerin bize kazandırdıklarına odaklandığımızda yolumuza daha rahat ve kendimize güvenerek devam edebiliriz. Hayatımızdaki yenilgilerin bize kazandıklarından bazılarına değinecek olursak;

  • Yenilgiler kendi gücümüzün ortaya çıkmasını sağlar,
  • Farklı çözüm yolları üretmemize olanak sağlayarak bakış açımız genişler,
  • Olayları ve insanları daha iyi anlamamız konusunda farkındalık kazandırır,
  • Yenilgilerimizi barışçıl bir şekilde yorumlayabilmemiz eksiklerimizi tamamlayabilmemiz konusunda olanak sağlar,
  • Yenilgi durumunda vazgeçmemek bizi  yeni olumsuzluklara karşı dirençli ve cesur kılar,
  • Yenilgiler sayesinde büyük hedeflerimiz olduğunun farkına varıp kendimizle gurur duymamıza katkıda bulunur.

          Yenilgilerin kazandırdıklarına daha birçok madde eklenebilir. Bu maddelerin artıp azalması bizim yenilgiler karşısındaki yaklaşımımızla alakalıdır. Yenilgilerimizi doğru yorumlayıp dersler çıkardığımızda hem olumlu bakış açısı geliştirir, hem de durumları lehimize çevirebiliriz. Her olumsuzlukta her yenilgide bir güzel taraf illa ki vardır. Önemli olan güzel taraflara odaklanabilmekte. Bütün mesele kendimize yenilgiler karşısında şefkatle yaklaşıp olumlu taraflarını görebilmekte ve de çıktığımız yolda yürümeye devam edebilmektedir. Yolumuza çıkan taşlara takılmadan kenara koyabilmeyi yada etrafından dolanıp yürüyebilmeyi öğrenebilmek dileğiyle. Unutmayalım ki biz hayattaysak ve varsak her şey mümkün. Biraz istek ,bir tutam şefkat ve sonsuz güven…..