İngilizcemizi Nasıl Geliştirebiliriz ?

İngilizce bir dünya dili olması dolasıyla ikinci bir dendiğinde aklımıza şüphesiz ki ilk olarak İngilizce gelmektedir. Birçoğumuz gerek işimiz gerekse farklı nedenlerden dolayı İngilizceyi iyi bir şekilde öğrenmek durumunda kalıyoruz. Bu da bazen bizim için biraz zor olabiliyor. İngilizce’de temelimizi dil kurslarına, özel derslere başvurarak iyi kötü oluşturuyoruz ama bu defa da “anlıyorum ama konuşamıyorum, kelime bilgim yetersiz “ gibi sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Peki, İngilizcemizi nasıl geliştirebiliriz?

  • Ana dilimizle İngilizce Arasındaki Farkı Anlamalısınız

İngilizcenizi geliştirirken ilk olarak bakmanız gereken şey İngilizce-Türkçe arasındaki farklardır. Örneğin; Türkçe İngilizceye göre daha az kelimeye sahip. Türkçe’de “-den” ekiyle verebildiğimiz yaklaşık on farklı anlam için İngilizce’de on farklı kelime mevcuttur. Bunun gibi farkları öğrendiğinizde İngilizce düşünmeniz çok daha kolay olacaktır.

  • Kelimelerin Gücü

Kelimeleri öğrenirken ilk olarak en yaygın kullanılan kelimelerden hatta kalıp cümlelerden başlamanız gerekmektedir. Bunlar günlük konuşma dilinin büyük bir kısmını oluşturur. Kelimeleri öğrenirken verebileceğim en güzel tavsiye kelimeleri küçük kağıtlara yazıp çevrenize, odanıza ve hatta bilgisayarınıza yapıştırmanızdır bu sayede kelimeler siz hiç okumasanız da sürekli gördüğünüz için hafızanıza kazınacaktır.

  • Sürekli değil Etkili Çalışmak Önemli

Her şeyde olduğu gibi İngilizcenizi geliştirmek için de sürekli değil etkili çalışmak önemlidir. Kendi çalışma yönteminizi kendiniz geliştirmeli ve o doğrultuda planlı bir şekilde çalışmanızı sürdürmelisiniz.

  • Okumalı, İzlemeli, Dinlemelisiniz

İngilizce geliştirmek için en etkili yollar arasında okumak, izlemek ve dinlemek üst sıralarda yer almalıdır. Okuyarak hem kelime dağarcığınızı geliştirebilir hem anlama hızınızı arttırabilirsiniz. Kitap, makale, haber yazıları… İlgimizi hangisi çekiyorsa okuyabilirsiniz ama ilk etapta okuduğunuz metnin çevirisinin de yanınızda bulunmasında fayda var,  okurken metni doğru anlayıp anlamadığınızı kontrol edebilirsiniz. İlginizi çeken filmleri önce altyazılı sonra altyazısız şekilde izlemeniz İngilizcenizi geliştirmenizi olumlu etkileyecektir. Ayrıca yabancı müzik dinlemeyi birçoğumuz severiz ama bu yabancı müziklerin sözlerini hatta çevirilerini öğrenmek hem müziğinize farklı bir anlam kazandıracak hem de kelimeleri aklınızda tutmanızı kolaylaştıracaktır.

  • Konuşmaktan Kaçmayın

İngilizce konuşmak İngilizce konusunda en çok çekince yaşadığımız alandır. Bu yüzden birçoğumuz konuşmaktan hep kaçınırız. Kaçınmak yerine konuşma ortamı kendiniz yaratmalısınız. En iyi konuşma ortamı konuşmak zorunda kaldığınız ortamlardır. Bunun için yurtdışına çıkmak güzel bir seçenektir ama günümüz şartlarında bu sizin için mümkün değilse elinizdeki imkanları kullanarak olabildiğince konuşma pratiği yapmanız gerekmektedir

  • Motivenizi Asla Kaybetmeyin

Son olarak söyleyebileceğim şey motivenizi asla yitirmeyin. İngilizce öğrenmek kolay bir iş değil! Zaman zaman yorulacaksınız, hata yapacaksınız hatta bildiğiniz kelimenin anlamını tekrar tekrar aratacaksınız ama en sonunda İngilizceyi anlamanın ve konuşmanın haklı gururunu yaşayacaksınız. Bu süreçte sabrınız ve azminiz peşinizi hiç bırakmasın.