Doğru Hedef

Hedef kavramıyla ilk 8.sınıfta tanıştım. Liseye hazırlık dönemi, öğretmenlerimiz hangi mesleği ve ona bağlı hangi liseyi okumak istediğimizi soruyor, bize sürekli hedefimizin net olmasının ne kadar önemli olduğu anlatılıyordu. Evet hedef belirlemek önemliydi ama hiç “doğru hedef”ten bahseden olmadı.

“DOĞRU HEDEF”

Ve biz hedefler belirledik hepsi birbirine benzeyen kopyalanmış hedefler.
Bu hedeflere kimileri ulaştı ama üzerine oturmadığı için pek mutlu olamadı, kimi hiç ulaşamadı, çok az bir kısım da tesadüfen kendisine uygun hedef olduğu için mutlu oldu.

Kendimden bir örnek verecek olursam ilkokul 1.sınıftan itibaren bana sorduklarında doktor olmak istiyorum dedim. Neden doktor diye soran hiç olmadı sorsalar da muhtemelen cevabını veremezdim. Bir yerlerden bilinçaltıma kaydolmuş demek ki öyle demişim. ?
Liseye gelip mesleklerle ucundan tanışınca doktor olmak istiyor muyum diye sorguladım, doktorluk çok havalıydı kulağa hoş geliyordu onu söylemeye devam ettim. Tıp kazanmak için gerekli çalışmayı yapamayınca doktorluk olmazsa şu da olur dediğim dönemler de oldu. Bu süreçte diyetisyenlik mesleğiyle tanıştım. Ablamın diyetisyenlik okuyan arkadaşı vardı ve onun aracılığıyla okulda hangi dersleri gördüklerini duydum. Mutfakta yemek yaptıklarını duyduğumda (o anda karar verdim) aynı zamanda biyoloji temelli dersleri içerip iki yönlü olması ilgimi çekti ve kararım değişti ve şu an diyetisyenim. ?
Kendi öğrencilik dönemimde öğrenemediğim doğru hedef kavramını sonrasında bol kitap okuyarak ve psikologları izleyerek öğrendim burada da bildiğim kadarıyla paylaşmak istedim.

DOĞRU HEDEF
Kişinin;
-karakteri
-istekleri
-yetenekleri
-becerileri
-değerleri
doğrultusunda bilinçli olarak karar alıp oluşturduğu hedef.

??Oturup hedeflerimizi yazarak hangisi gerçekten bizim belirlediğimiz hedef hangisi dışarıdan aldığımız bize ait olduğunu sandığımız hedef ayırabiliriz.

??Bunu nasıl ayırabiliriz diyenler için öncelikle sakin sessiz bu ortamda bunu yapmak önemli. İkinci olarak sırayla hedefler üzerinden düşünelim, söz konusu hedefi yaparken kendimizi hayal edelim güzel ve zor yönleriyle. Hayal ettiğimizdeki hislerimiz neler? Gerginlik mi? Heyecan mı? Tatmin olmuş mu?

??Bunu yaptığımızda hemen bir şey hissetmeyebiliriz bir kaç kez yapmakta fayda var. Değişim emek ve sabır ister bekleyiş kısmı uzun olsa da sonucu da bir o kadar güzel olur. ??
Kendimiz için doğru olan hedefi keşfedebilmek ve ulaşabilmek dileğiyle…