Kendini Tanıma

Bilmenin/Bilgeliğin en önemli ve en özel olanı kişinin kendini tanıma sıdır. Her birey kendi evreninin merkezidir. Bu merkez o denlin önemlidir ki onun hakkında bilgisiz olmak belki de birçok dengesizliği ve yıkımı beraberinde getirir. Bu merkezi kontrol altında tutmak ve en sağlıklı şekilde merkeze hakim olmak için kişi kendini tanıma yoluna girmelidir. Yol çok uzun ve zorlu olabildiği gibi bazen farkında olmadan yaşanan tecrübeler sayesinde bir anda ilerlenmiş ve bir yerlere varmış olabilirsiniz.

“Bilge ve iyi kimselerin onca bilgi içinden en çok aradığı, kendini bilmektir.” – William Shakespeare

Kendimizi bulma yolundaki ilk adındım kendini tanımadır. Bu yol şu şekildedir;

  1. Kendini Tanıma
  2. Kendini Bilme
  3. Kendini Kabul Etme
  4. Kendini Bulma

Bu aşamalar birbiri üzerine inşa edilmiş olup hepsi birbirine sıkı bir bağ ile bağlanmıştır. Nihai hedef asırlardır insanoğlunun hedefi olmuş ve tüm düşünürler tarafından ulaşılmak istenen noktadır. “Kendini bilmek bilgeliğin başlangıcıdır.” der Sokrates.

Kişi kendini tanımadıktan sonra içindeki potansiyeli keşfedemez ve belki yıllarca kendisinin çok üzerinde veya çok aşağısındaki faaliyetlerle meşgul olur. Potansiyelini keşfetmek o kadar önemlidir ki belki uzun zamandır uğraştığın hayatının hedefi haline getirdiğin bir iş veya ilişki senin aslında potansiyelinle uygun olmayan durumlardır. En kıymetlin olan zaman bu boşluk ile ya da fazla hırs ile geçiverir ve sen kendini yaşayamadan bir ömür geçirmiş olursun. Bu yüzden kendin için, zamanın için, hayallerin için, hayatın için, kendine yardım edebilmen için kendini tanımalı ve içindeki potansiyeli ortaya çıkarmalısın.

Kendini tanımanın psikolojik ve sosyolojik yönü

Kendini tanımamak psikolojik ve sosyolojik yönden de insanı çok fazla etkiler. Psikolojik olarak etkisi; umutsuzluk, kendini olduğundan fazla görmek, yaşadığı duygulara karşı sabırsızlık ve dayanıksızlık, kendine yardım edememek, tükenmişlik vb. olarak artırılabilir. Sosyolojik açıdan da etkileri vardır; insan içinde yaşadığı toplumla uyumlu olabilmek için öncelikle kendi içindeki şahısla uyumlu olabilmelidir.

Birçoğumuz belki kendimizi tanımamanın cezası olarak yıllarca kendimiz dışındaki bir şeyle yaşamak için direniriz. Bu direnç bizi yıpratır ve hayatımızın en güzel zamanlarını potansiyel dışı hırslarımız için heba etmiş olabiliriz. Bütün bu olumsuzluklardan sıyrılmak mutlu ve huzurlu bir hayat yaşamak için hepimizi kendimizi tanımaya davet ediyorum. Haydi kendimizden çıkıp dışarından bakalım; Ben kimim? Ne yapmak istiyorum? Hangi durumlar beni mutlu ediyor veya üzüyor? Potansiyel olarak hangi yeteneklere sahibim? Hangi durumlarda rahat hissedebiliyorum? İstediğim şeyleri gerçekten ben mi istiyorum? İyi/kötü özelliklerim neler? Bu soruları kendimize soralım cevaplarımızda dürüst olalım. Sordukça çoğalsın sorularımız ve kendimizi tanıma yoluna adım bir atalım.

Tebessümlü Günler Dilerim… 🙂

instagram sayfamız

Sınavlara Hazırlıkta Motivasyon Nasıl Sağlanır?