Bize Zarar Veren Alışkanlıkları Bırakmanın Yolları

Bize Zarar Veren Alışkanlıkları Bırakmanın Yolları

Bir şey var bize zarar veren, bizi iyi hissettirdiğini sandığımız ama aslında yarardan çok zarar verir. Bir türlü bırakamayız onu. Bırakmamız gerektiğini biliriz ama o gidince sanki onsuz yaşayamayacakmışız gibi hissederiz. Aslında o giderse o zaman yaşadığımızı fark ederiz. Göremediklerimizi görür, yaşayamadıklarımızı yaşarız.

Bazı alışkanlıklar insana yarardan çok zarar verir. Geçmişte takılmak, korkularımızdan kaçmak, bize iyi gelmeyen insanlarla bir arada olmak vs. Bu alışkanlıklarımızı bıraktığımızda kendimizi daha özgür daha hafif hissetmeye başlayacağız. Sıkıca tuttuğumuz ipi bıraktığımızda elimiz daha az yara alır. Şimdi sizlerle bu konu hakkında biraz konuşalım.

Kendinize Zarar Vermemek İçin Geçmişte Takılı Kalmayın

Alışkanlıklarımızdan biri çok fazla geçmişi düşünmektir. Geçmişi düşündükçe geleceği net göremeyiz, hatta önümüze çıkan fırsatları kaçırmış oluruz. Geçmişte yaşayınca sanki bazı şeyleri kontrol edecekmiş, hatalarımızı düzeltebilecekmişiz gibi gelir. Ama aksine geçmiş geçmiştir ve alınması gereken dersleri alıp önümüze bakmamız gerekir.

Korkularından Kaçma

Hepimizin birtakım korkuları var ya da sakladığı kimseye söyleyemediği şeyler. Bizler bunlardan kaçmayı, görmemezlikten gelmeyi tercih ederiz genelde ve biz kaçtıkça karşımıza daha acı bir şekilde çıkar. Korkularından kaçmak yerine üstüne gidersen, içinde görmezden geldiğin yaralarını sarmayı başarabilirsen ya da korkularına sığınmayı artık bırakırsan kendini daha özgür hissetmeye başlayacaksın.

Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Hepimizin değiştirmekten korktuğu, bize iyi geldiğini sandığımız alışkanlıklarımız vardır. Aslında korktuğumuzun bile farkında değilizdir. Alışkanlıklarımızı değiştirmeye başladığımızda korkularımızın da yavaş yavaş yok olduğunu ve yersiz olduğunu fark edeceğiz. Bu yüzden sana iyi gelmeyen, bırakman gereken ne kadar alışkanlıkların varsa yerlerini yenileriyle değiştir.

Boş Durmak Zihnine Zarar verir

Bize zarar veren alışkanlıkları bırakmanın bir diğer yolu asla boş durma. Beynini bırakman gereken ama bırakamadığın alışkanlıklara odaklarsan, bundan kurtulman kolay olmaz. Bu yüzden kendini oyalayacak, meşgul olacağın uğraşlar bulmaya bak. Kitap okuyabilir, sinemaya gidebilirsin. Doğa yürüyüşleri yapıp, arkadaşlarınla keyifli vakitler geçirebilirsin. Sürekli kendine bir meşguliyet buldukça fark edeceksin ki zamanla bırakman gereken alışkanlıklarını fark etmeden bırakmışsın bile.

Alışkanlıklarının Bir Listesini Yap

Hangi durum sana zarar veriyorsa, bunun ya da bunların bir listesini yap ve işe önce bir tanesiyle başla. Birini değiştirdiğinde durmadan diğer sana zarar veren alışkanlığını değiştirmeye başla.

Daha az yara almak için bazen bırakmak gerekir. Zordur konfor alanından çıkmak ama buna mecbur kalırız. Sizlerde iyi gelmeyen ama farkında olamadığınız alışkanlarınızı bir an önce bırakın. Bunun için vakit kaybetmeden harekete geçin.