İstikrarlı Hayal Hakikattir

İstikrarlı Hayal Hakikattir

Hayal kelimesi,Arapçada “zannetmek ve benzetmek”anlamına gelen hayl kökünden türemiştir.

Benzetmek anlamından yola çıkalım.Biz bir şeyi benzetirken gördüğümüz bildiğimiz bir şeyle kıyaslarız.

Hayallerimiz de o zaman gördüklerimiz,bildiklerimiz,duyduklarımız gibi etkenlerle şekillenerek onlara benzemez mi?

Beynimiz bu soruyu bir taraftan düşünedursun biz konuşmaya devam edelim.

Hayatta baktığımızda zaman yaratılan her şeyin,varlıklara verilmiş her özelliğin bir anlamı bir amacı var biz bunu fark edemesek te.

İşte bizim beynimize de hayal kurma özelliği verilmiş ki muhteşem bir özellik (çok şükrederim Allah´a bu özelliği verdiği için.)

Aslında günümüzün büyük bir kısmında hayallerle yaşıyoruz,birisi bir şey anlatırken zihnimizde canlanmaya başlıyor,bu kendiliğinden oluyor.Ne kadar çok detay verirse anlatırken bizim zihnimizde canlanan resim de o kadar renkli oluyor.

Anlatılan her neyse bizim duygudurumumuzu etkiliyor,modumuz değişiyor olayın etkisine göre.Yani beş duyu organımızla beynimizin elde ettiği verilerle önce zihnimizdeki resimler oluşuyor sonra bu da duygulara dönüşüyor.

Madem bu kadar etkili hayal etmek neden bilinçli hayal kurmuyoruz?

Oysa hayatta ne çok istediğimiz şey var.

Aa bir dakika yoksa hayal etme  özelliğimiz isteklerimize ulaşmayı kolaylaştırmak için verilmiş olabilir mi?

Bir mimarı düşünelim,binaların gerçek olarak inşa edilebilmesi için önce proje çizer,planlanan evi resmeder.Bunu aldığı eğitimle hayal gücünü birleştirerek yapar.Tam da burada farklı tasarımlar ortaya çıkar.Çünkü her insanın apayrı deneyimleri ve o deneyimlerle zenginleşen hayal gücü vardır.

Biz mimar olmayabiliriz,ama sadece bir tane hayatımız var.Ve hayatımızın gidişatında bizim de sorumluluklarımız var.

Neden kendi hayatımızın mimarı olmayalım?Hem de bu yolculukta bize yol gösteren, bizi şefkatle saran bir yaradanımız varken.

Hayal kurmak pek ciddiye alınan bir konu olmadığı için öncelikle onu biraz size kendi penceremden gördüğüm kadarıyla anlatmak istedim.

Peki nasıl bilinçli hayal kuracağız?

1)Öncelikle neler istiyoruz,gerçekleştirmek istediğimiz şeyler neler bunları belirliyoruz.

2)İkinci adımda bir hayal kontrol testi yapıyoruz.Olmasını istediğimiz hayal bize mi ait?Yurt dışında doktora yapmak sizin hayaliniz olsun.Bu fikri mutlaka bir yerden duydunuz ve yapılacaklar listenize eklediniz.Bu düşünceyi sakin bir zamanda bir dakika zihninizde canlandırın bakalım size heyecan verecek mi,ne kadar yorulsanız da yapma şevkiniz devam edecek mi?

Bir hayal size ait değilse bunu derinlerde bir yerde hissedersiniz ve gereken fedakarlıkları yapma konusunda üşengeç davranırsınız.

3)Hayalimizi test ettik,bize ait olduğundan emin olduk,sıra o hayali biraz daha somutlaştırıp kendi içinde adımlara ayırmaya geldi.O adımların her birisi sizin hedefiniz olacak.Hayal ettiğiniz şey her neyse o artık o dönemde  ana hedefiniz.Temel hedefe ulaşmak için gerekli basamaklar da ara/küçük hedefleriniz.

Hemen bir örnek verelim.

ANA HEDEF:İKİNCİ BİR YABANCI DİL ÖĞRENMEK

-Hangi dil olduğuna karar vermek

-o anki şartları değerlendirerek ilk adımı belirlemek

-yabancı hikaye kitapları okumak

  gibi küçük hedefler belirleyerek o küçük adımları birer birer gerçekleştirmek.(Böl-Parçala-Yönet)

Zamanla beraber hedefleriniz ve o hedeflere nasıl ulaşacağınız konusundaki fikirleriniz değişebilir,bu noktada esnek davranarak değişiklik yapmanız gerekebilir.

4)Hedeflerimiz için gayret ederken enerjimizin çok fazla bölünmemesi için tek bir hedefe odaklanalım(ara hedefler)birini tamamlayınca diğerine geçelim.Siz zaten sürece uyum sağladığınızda birbiriyle uyumlu ara hedefler söz konusu olduğunda onları birlikte de yapabileceksiniz.

5)Hedeflerinizi gerçekleştirme sürecinde yorulabilirsiniz,enerjiniz azalabilir.Böyle zamanlarda kendinize izin verin.Düşük bir moddayken normalde çok sevdiğiniz işten bile soğuyabilirsiniz.Böyle olması uzun vadede verdiğiniz emeklerinize zarar verebilir,sizi yanıltabilir.

6)Günlük işlerimizle birlikte hedeflerimiz konusundaki gelişmeleri takip etmekte zorlanabiliriz.Özellikle günümüzde sosyal medyada  dikkatimizi dağıtan çok fazla uyaran olduğunu düşünürsek.Günün sakin olan bir zaman diliminde beş dakika bile olsa “hedefim için  bugün neleri yapabildim,yapamadıysam nasıl telafi ederim gibi sorularla mini bir beyin fırtınası yapalım.Beynimiz soruları sever,ve onlarla daha doğru cevaplar bulmanız daha kolay olur.

7)En keyifli öneriyi sona bıraktım.Hedeflerinizi ve onları gerçekleştirdiğinizde size nasıl hissettirdiğini temsil eden görsellerle bir hedef panosu hazırlayın.

Yukarıda verdiğimiz örnekten gidelim yine.Hedefleriniz Japonca öğrenmek ve uzak doğuyu seyahat etmek olsun.Bu hedeflere ulaşmak size nasıl hissettirecek?Mutlu,heyecanlı,özgür..Hem hedefleri hem de duyguları görsellerle hazırlayın.Çünkü beynimiz saniyenin onda biri gibi kısa bir sürede gördüğünü anlar ve harekete geçer.O nedenle hedef panonuzu en çok gördüğünüz yere koyun.

 İnşallah sizi çok ama çok heyecanlandıran  hayallerinizi keşfeder ve onları gerçekleştirirsiniz bir sonraki yazımda görüşmek üzere kendinize çok iyi bakın.