Covid Sürecinde Motivasyonu Sağlamak

Covid Sürecinde Motivasyonu Sağlamak

Bir yılı aşkın süredir, pekte hoşumuza gitmeyen bir olguyla karşı karşıyayız. Covid-19. Bu kavram hayatımıza girdiğinden beri hayatımızda pek çok şey değişti. Uğraşlarımız, alışkanlıklarımız ve çok daha fazlası… Herbirimiz uzaktan ya da yakından etkilendik. Kimimiz sevdiklerimizi kaybettik, kimimiz coronavirüsün getirdiği sağlık sorunlarıyla savaştık. Birbimize sarılamamanın ne demek olduğunu gördük. Bu süreç bizi fazlasıyla olumsuz etkiledi. Kabz haline soktu. Motivasyonumuzu olduça düşürdü.

Peki, bu olumsuzluklardan kurtulmak, kendi ruh ve beden sağlığımızı korumak için bize düşen görevler neler? Gelin birlikte bunlara bakalım.

Covidi Nasıl Gördüğümüz, Covidden Daha Önemlidir.

Covide olan bakış açımızı değiştirerek başlayabiliriz. Dolayısıyla covid sürecini gözümüzde ne kadar büyütürsek o kadar büyür ne kadar basit görürsekte o kadar basitleşir. Sonuçta biz tedbirimizi aldıktan sonra gerek toplum gerekse bireysel olarak covidden daha güçlüyüz.

Yapabildiklerimize odaklanmalıyız, Yapamadıklarımıza Değil

Evet, covid ile birlikte eskiden yaptığımız bir çok aktiviteyi yapamaz olduk. Eskisi gibi kafe de oturamıyoruz, parkta dolaşamıyoruz, sevdiklerimizle görüşemiyor hatta alışverişimizi bile rahatlıkla yapamıyoruz ama tüm bunların yanı sıra evimizde sakince kitabımızı okuyabiliyor, öncesinde işten güçten, bir sürü hengameden dolayı zaman ayıramadığımız ailemize, sevdiklerimize, çocuklarımıza zaman ayırma, onlarla kahvaltı yapabilme fırsatını bulabiliyoruz. AVMlerde saatlerce geçirdiğimiz zamanın kıymetini daha iyi anladık. Zamanımız bizim en önemli geri döndürülemez sermayemiz ve evlere kapandığımız günlerde durgunlaşarak bunun bilincine vardığımızı düşünüyorum. Bu örnekleri isteğimizce çoğaltabiliriz ve örneklerimizde odak noktamızı kendimiz belirleriz. Eğer odak noktamız güzel durumlar olursa bu covid sürecinde motivasyonumuzda yerinde olacaktır.

Sağlığımız En Değerli Varlığımız

Bu süreçte bağışıklık sistemimizin güçlü olmasının gerektiğini de anladık. Sağlığımıza, nefes alabiliyor oluşumuza şükrettik. Buna ek olarak bunu bir başlangıç kabul edip daha sağlıklı beslenmeye niyet edebiliriz. Paketli gıdalardan uzak durmak, daha doğal olanı tüketmek, organik olanı tercih etmek, su tükemini artırmak bunun yanı sıra zararlı içeçeklerin tüketimini azaltmak, bedenimize yapacağımız en büyük iyilik olacaktır. Ve sağlıklı beden beraberinde sağlıklı ruh halini getirecektir. Buda covid sürecinde motivasyonumuzu sağlayacaktır.

Belirsizlik Bizi Yorabilir.

Evet bu süreçte bir belirsizlik içinde olabiliriz. Önümüze nasıl engellerin çıkacağını, nelerle karşılaşabileceğimizi, eğitim hayatımızın nasıl devam edeceğini iş hayatımızı, sınavlarımızın nasıl olacağını bilemiyoruz. Ama unutmayalım ki bu süreç geçici ve mutlaka bir gün bitecek bu yüzden kendimizi bırakmamalı her an gelişim içinde olmaya devam etmeliyiz. Gelişmek, değişmek, öğrenmek bu süreçte motivasyonumuzu  diri tutmamızı sağlayacaktır.

Covid Hayatımızın Bir Parçası

Son olarak göz önünde bulunmamız gereken ise Covid bizim hayatımız değil yalnızca hayatımızın bir parçası olduğudur. Covid dışında karşılaşabileceğimiz diğer olumsuzluklarda halen devam etmektedir. Nasıl ki bir trafik kazası geçirmemiz, herhangi bir sağlık sorunu yaşamamız ne kadar doğalsa covidde bizim için o kadar doğal ve olasıdır. Bu yüzden tamamen covid odaklı yaşamak yerine onu da hayatın bir parçası olarak kabul edip onunla yaşamayı öğrenmeliyiz.