Kariyer Ve Kariyer Planlama

Kariyer Ve Kariyer Planlama

Kariyer kelimesi Fransızca, bir yere varan anlamına gelen “carriere” sözcüğünden dilimize geçmiştir. Sözlük anlamının da belirttiği gibi kariyerin amacı bir yere varmaktır. Ancak günümüzde bu anlam, bir yere varmak değil, bir yere varma amacıyla yürünen yol, çıkış ve varış arasında ki süreci kapsamaktadır. Bir başka deyişle kariyer, iş hayatında başarıya ulaşmak istemek ve bu başarıya ulaşmak için gösterilen çabaların tümüdür.

İşiniz, icra ettiğiniz mesleği kariyer hâline getirmek uzun bir yoldur. Bu yol sizin ilginize, beklentinize göre; başladığınız eğitim hayatınızdan iş hayatınızın son gününe kadar devam etmektedir. Üniversite eğitimi almış birçok insanın, yüksek lisans veya doktora yapmak, güzel bir işte çalışmak, bu sayede hem emeklerinin karşılığını alırken hem de aldığı eğitimi kullanarak daha verimli olmak gibi hedeflerinin olması oldukça normaldir. Ancak, her zaman bu mümkün olmamaktadır.

O zaman yapmanız gereken ilk şey, geleceğiniz ile ilgili bir kariyer planı yapmaktır. Kariyer planlama, iş hayatında istenilen başarıya ulaşabilmek için izlenmesi gereken yolların belirlenmesidir.

Kariyer planlama da önemli olan ilk nokta gerçekten ne yapmak istediğinize karar vermektir. Ne istediğinize karar vermenin yolu ise kendinizi tanımaktan geçer. Kim olduğunuzu, neleri yapmaktan zevk aldığınızı, ilgi, bilgi ve becerilerinizi, başarılı olduğunuz alanları bilmelisiniz.

Kariyer planlamanın birçok aşaması bulunmaktadır. Bu planlama aşamalarına şöyle bir göz atalım.

İlk aşamada ulaşmak istediğiniz hedefle ilgili olarak kariyer planlamanızı yapacağınız zamana dikkat etmeniz gerekmektedir. Hangi hedefe, ne zaman ulaşmak istediğiniz konusunda kararlı olmalısınız. Kariyer planlamanızı her hafta, eğer daha rahat bir süreç içindeyseniz, ayda bir defa gözden geçirmeniz tavsiye edilir. Böylece daha sistemli ve planlı ilerleyebilirsiniz. Bunu yaparken planınızın önüne çıkacak çeşitli engellerle karşılaşabilirsiniz. Bunlar için her zaman hazırlıklı olmalı ve yedekte bir B planı bulundurmalısınız.

Bundan sonraki adım ise sektör belirlemek olmalıdır. Hangi sektörlerin geleceği olduğunu ve bunlardan hangilerinin size ihtiyacı olabileceğini tespit etmelisiniz. Tabi bunu yaparken niteliklerinizi, bilgi ve becerilerinizi, o işle ilgili meraklarınızı göz önünde bulundurmanız ve özellikle de kendinize güvendiğiniz alanı belirlemeniz gerekir.

Size uygun sektörü ve mesleği belirledikten sonra, ya da çalıştığınız iş sizi tatmin etmiyorsa; bilgi, beceri, ilgi ve deneyimlerinizi kullanabileceğiniz pozisyonlar için bir strateji geliştirmelisiniz. Bu strateji ile neler yapabileceğinizi, nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini yavaş yavaş kafanızda oluşturmalısınız.

Kariyer planlama da bir diğer önemli nokta güçlü taraflarınızı arttırmak ve zayıf taraflarınızı en aza indirgemek veya ortadan kaldırmaktır. Bunu başarabilmek için önce güçlü ve zayıf yönlerinizin neler olduklarını bilmeniz gerekir. Bununla ilgili olarak ‘swot analizi nedir, nasıl yapılır’ adlı makalemi okuyabilirsiniz.

Kariyer planlama da kendi ihtiyaçlarınızı belirlemeniz, dolayısıyla kendinizi dinlemeniz ve bunu mümkün olduğunca objektif, kendinizi korumadan yapmaya çalışmalısınız. Bu konuda yardım almak için etrafınızdaki insanlara veya yakınlarınıza danışabilirsiniz. Böylece kendiniz hakkında yeni fikirler edinebilirsiniz.


             Bir sonraki adımda, yaptığınız işte başarılı olmak için, ne yaptığınızı biliyor olmanız gerekir. Kim olduğunuz, kendinizi ileride nerede görmek istediğiniz, bilgi ve becerileriniz, sektöre ne kadar uygun olup olmadığınızdan emin olmalısınız. Bununla ilgili olarak kariyer hedefinizi açıklayan bir yazı veya kompozisyon yazmanız hedefinizi netleştirmek ve gerçekleştirmek açısından oldukça önemlidir. Ayrıca kariyer planlamanızı gerçekleştirmek için araştırma yapabilir, sektördeki uzmanlarla konuşabilir ve yapmayı planladığınız işte başarılı olmuş olan insanları inceleyebilirsiniz.

Sonuç olarak hayatımızın büyük bir bölümünü oluşturan iş hayatını, mutlu bir şekilde sürdürmek ve kendimizi  iyi hissettiğimiz ve olmak istediğimiz yere götürecek kariyeri seçmeliyiz. Bunun için doğru seçim, iyi bir plan ve bu planı sabırla uygulamak gerekir.