Hayatın Zorluğuna Karşı Duruşumuz

Hayat anne karnında başlayan doğumla birlikte uzun bir yolculuğa çıkmaktır. Hayat inişleri ve çıkışları olan bir yolculuktur. İnsanın doğduğu günden itibaren hayat mücadelesi başlar ve ömrü boyunca devam eder. Hayat tüm bilinenleri ve bilinemeyenleri  içinde barındıran bir kelime. Tüm vazgeçişlerimizi, erteleyişlerimizi, “ne yaparsam yapayım olmuyor” gibi klasik cümlelerimizi ya da ayakta, dimdik, yıkılmadan, zorluklara karşı direnerek son ana kadar vazgeçmeyişlerimizi anlattığımız binlerce cümlede geçen kelimelerle ifade etmeye çalıştığımız HAYAT… İyileri, kötüleri, güzellikleri, yaşanan zorlukları bir arada bulunduran; biri olmadan diğerinin kıymetinin bilinmediği, her şeyin zıttı ile güzel ve anlamlı olduğunu ifade eden ender kelimelerden biri HAYAT. Bizim için bu kadar farklılıkları bir arada bulunduran bir kelimeyi tam anlamıyla yaşayabilmek bu dünyadaki en güzel hediyedir herhalde.

Seçtiğimiz yol

 Yaşadığımız hayat sürecinde gün içinde bile farkına varmadan düzinelerce seçimde bulunuruz.  Bazı seçimler bizim için kolayken bazılarında ise zorluk yaşarız. Karşımıza çıkan farklı yollar karşısında hangisini seçeceğimize karar verirken bizi bekleyen sürprizler karşısında şok olmamak için elimizden geldiğince araştırma yaparız ve sonunda karar verdiğimiz yolu seçeriz ama nedense ileriki hayatımızda seçtiğimiz yoldan pişmanlık duyduğumuzda  “diğer yolu seçseydik ne olurdu” diye düşünürken buluruz kendimizi. Özellikle bizim için önem arz eden konularda bu soru daha çok tırmalar beynimizi. Hayat aslında bizim seçtiklerimizin bir ürünü olsa da bizim için en mükemmel yolu seçmeye çalışsak ve ona göre planlar yapsak da hayatında bize göre planları vardır.

Zorluktaki güzellik

Hayatta hepimizin büyük umutları, hedefleri ve hayalleri var elbette ki. Hayatta bizim için önemli ve öncelikli olan şeyler farklı olsa da huzurlu ve mutlu bir hayata hangimiz hayır diyebiliriz. Bazen rüzgârın önünde kurumuş bir yaprak gibi oradan oraya savrulup zorlanırken bazen de çağlayanlar gibi durmadan ilerleriz. Her şeyin bir bütünlük içinde var olduğunu, başımıza gelen tüm zorlukların aslında içinde güzellikleri de barındırdığını anlamak, zorluklara karşı bizi daha güçlü yapar. Zorlukların bize getirdiği güzelliklerin derslerin farkında olup vazgeçmeyerek hayatımızı daha anlamlı yaşayabileceğimizin farkına varırız. Çünkü biliriz ki her zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Zorluklar karşısında vazgeçmeden mücadele etmeliyiz bu hayat bize vazgeçmek için verilmiş değil. Biz vazgeçmek için gelmedik bu dünyaya hayat mücadeleyle,  zorluklarla,yıkıklarla, çıkardığımız derslerle güzel ve anlamlı. Hayat sürprizlerle dolu bir yoldur umudunuz olduğu sürece. Sadece yaşayın her anını dolu dolu. Çünkü hayat güzel ve yaşamaya değer. Sevdiklerimizle hayalini kurduğumuz bir hayat yaşamamız dileğiyle…

Depresyon ve Başa Çıkma Yolları