İnsanın Kendini Keşfi

Her insan biricik olarak başladı hayata ve biricik olarak da sonsuza gidecek her şey. İnsan hayatı boyunca bir keşif/arayış içerisinde bulunur. Dünyaya geldiği ilk anda çevreyi keşfetmeye başlar, bu çevre içerisinde kendisini merak eden insan aslında en uzun keşif yolculuğuna çıkmıştır; kendini keşfetme yolculuğu. Bu yolculuğun bir sonu yoktur aslına bakarsanız. Bu yol nihayete ancak ölüm gibi bir son ile ulaşabilir. Bu yolda insan her an yeni bir keşif yeni bir ben bulacaktır. Biricik olan bu varlığın içinde taşıyacağı biricik cevherlere de şaşırmamak gerekir. Kendisini/içinde taşıdığı cevherleri keşfedemeyen insan ise ne yazık ki yalnızca yaşamsal ihtiyaçlarını giderecek ve içindeki cevherleri hiç tanımadan toprağa gömecektir. Peki kendimizi nasıl keşfedebiliriz?

Şunu söylemeliyim ki kendinizi keşfetmek istediğinizde hiç kimse size sizden daha iyi yardımcı olamaz, kimse sizi sizden daha iyi bilemez o yüzden bu keşfi siz yapmalısınız. Kendinize ait olanları keşfetmek, değiştirip geliştirmek sizin elinizde.

Kendinize kim olduğunuzu sormalı fakat dürüst cevaplar vermelisiniz. Kendinizi eksisi ile artısı ile kabul etmeli; kabullenirken de asla suçlamadan kaçmadan yüzleşmelisiniz.

Kendinizi kabullenmede cesur olun. Cesaret sizi daha derinleri keşfetmeye götürecek olan bir pusula olacaktır.

Sabırla yola devam edin. Bu uzun yolda acele etmeye yer olmamalı. Yol sizin yolcu sizsiniz her an kendinizde yeni bir şeyler keşfedebilirsiniz.

Kendinizi keşfetmeye başladığınızda hayatınızı anlamlandırmış olmakla beraber kendinize mutlu ve rahat bir hayat yaratmış olacaksınız. İnsanın kendini keşfi ölüm ile son bulacaktır. Bu uzun yolda huzurlu olmanız ümidi ile..

“Başkalarının hataları ve kötülükleri ile uğraşarak ruhunu karartma, düzeltilmesi gereken biricik insan sensin.”(Ralph w.Emerson)