Kişisel Gelişim Önemli Mi?

Kişisel gelişim yolculuğu sizinle ve dış dünyayla ortak hareket gerektiren derin bir boyutta gerçekleşir. Hayatınıza girdiği günden itibaren sizin dünyaya farklı bir pencereden bakmanıza olanak sağlar. Bugüne kadar hayatınızın bir anlam kazanmamış olmasından şikâyet ediyorsanız ya da yaşamınızda bir tat arıyorsanız içinizde, kişisel gelişim yolculuğuna çıkarak kendinizi keşfedebilirsiniz. Kişisel gelişim sadece içsel bir yolculuk değildir, bunun yanı sıra kendinize uygun mesleği seçmeniz ve sizi mutlu edecek alana yönelmeniz için de yol göstericidir. Bu sayede kendinizi gerçekleştirmiş ve hayatınızın sorumluluğunu almış bir birey olarak yaşamaya devam edersiniz.

Kişisel Gelişim İçin Birkaç Öneri

Kişisel gelişim sürecinde dikkat gerektiren birkaç anahtar husus yer alıyor. Bunların başında kendini tanımak geliyor. Eski felsefe ve düşünürlere baktığınızda kendini bilmenin önemine dikkat çekildiğini görürsünüz. Temel değerlerinizi yaşayarak ve yaşatarak sürdürdüğünüz bir hayat, size kendinizi çok daha doymuş hissettirir. Bunların eksik olduğu bir anla karşılaştığında insan kendini tamamlanmış hissedemez. Kendinizi tanımaktan kast edilen ise çıkmaz sokaklarınız ve korkularınız gibi arka plana ittiğiniz konulara eğilmekten geçiyor. Oturup bunlarla ilgili soruları kendinize yöneltip çözüm aradığınızda hayatınızın farklı bir penceresini aralamış olacaksınız. Sizi hayatınızın merkezine bağlayacak ritüeller keşfedin. Söz konusu merkez kişinin kendisiyle ve hayatındaki insanlarla bağlantılı olduğu bölümdür. Bu bağlantıya erişmenin türlü yolları mevcut. Kendinizle baş başa kalarak, hayatınıza sporu dahil ederek, doğayla buluşarak ve sanata yönelerek bu ritüelleri oluşturmanız mümkün.

Kişisel Gelişim İçin Bedenin Önemi

Kişisel gelişim söz konusu olduğunda çoğunlukla ruhsal ve içsel durumlar akla gelir ancak bedenin de bu konuda etkin rol aldığını kabul etmeliyiz. Bedeniniz sizin bir yuvanız konumundadır, onun için ne yaptığınız ve ona nasıl baktığınız önem arz eder. Siz bedeninize nasıl davranırsanız onun size olan tepkisi de o yönde olacaktır. Burada dikkat çekilen husus iyi hissetmek için zayıflayın ya da diyet yapın gibi bir yoldan geçmiyor. Tam aksine kendinize yönelerek neye, ne kadar ihtiyacınız olduğunu kendiniz belirleyin. Kendinizi dinlemeniz ne zaman ve ne kadar harekete geçeceğinizi belirlemede etkili olacak. Bedeniniz sağlıklı olduğu zaman, bu durum ruhunuza da yansıyacaktır. Ruhsal anlamda kendini iyi hisseden kişisel gelişim için de yatırım yapmayı ihmal etmeyen insanlar ise bedenen sağlıklı ve güçlü bir görünüme bürünmektedir.