Kendini Keşfetmek Nasıl ve Neden?


Bir insanın başkası hakkında her şeyi bilmesi imkansızdır. Ya en yakınımız olan kendimiz hakkında yeterince şey biliyor muyuz? Öğrenmek için ne yapabiliriz?

Nasıl ki bilmediğimiz bir yeri tanımak ve bilgi edinmek için keşfe çıkıyorsak kendimizi tanımak da bu yoldan geçer. Kendini keşfetmek başka neden önemlidir?

  • Kendini keşfetmeyen ve tanımayan bir insan rotasız gemiye benzer. Rüzgar nereye götürürse oraya gider. Yani kendine yön vermen için gereklidir.
  • Kendini keşfetmek size bir yaşama amacı verir. Bir şeyler yapabilme duygusu size bu hayatta bir boşluktan ibaret olmadığınızı ve önemli olduğunuzu hissettirir.
  • Birçok alanda kendinizi denemek için bir bahanedir. Size iyi kötü birçok anı ve bir o kadar fazla deneyim kazandırır. Bu deneyimler bizi güçlendirir ve hayata daha fazla hakim olmamızı sağlar.
  • Farklı durumlar karşısında tepkilerimizi görürüz ve ilerde bizi zorlayacak durumlara hazırlanırız.

Yukarı saydıklarım sadece aklıma gelenler. Tamam şimdi önemlerini öğrendik ama içimizi bir yer gibi dolaşarak keşfedemediğimiz için farklı yolları olmalı. O zaman sizlerle birkaç yol paylaşayım:

1) Kendinize sorular sorun. ”Ben kimim?”,”Önceliklerim neler?” ve ”Hayallerim ve hedeflerim neler?” gibi sorular sizi düşündürmekle birlikte kendiniz hakkında yeni özellikler keşfetmenize yardım edecektir.

2) Başkalarını dinlemeyin ve kendinize kulak verin. Yaş,din,dil,ırk ve cinsiyet farketmeksizin bir insan istediği her şeyi başarabilir.”Bu işte para yok.” ya da ”Bu yaşta bu iş senin neyine?” tarzı cümleler karşınıza çıkacaktır. Kulağınızda en sevdiğiniz şarkıyla kendinize çizdiğiniz yolda gitmeye devam!

3)Yeni şeyler yapmaktan korkmayın. Hiç alakanızın olmadığını düşündüğünüz bir eylemi deneme fırsatını iyi değerlendirin. Hani derler ya kapının arkasında ne olduğunu öğrenmek için öncelikle onu aralamak gerekir. Kim bilir? Belki hoşunuza gider ya da yeteneğiniz ortaya çıkar.

4) Hatalarınızdan ders çıkarın. Yaptığınız hatalar sizi asla yıldırmasın. Yaptıklarınız iyi gitmiyorsa yenisine geçin ama denemekten vazgeçmeyin!

Bu yazımı Kutadgu Bilig’den bir söz ile bitirmek istiyorum. ”İnsan inciyi denizden çıkarmadıkça o ister inci olsun, ister çakıl taşı.” İçinizdeki cevheri ortaya çıkarmadıkça onun hiçbir önemi yok. Burada seçim sizin: İnciyi çakıl taşından farksız kılmak ya da o inciyi bütün güzelliği ile sergilemek sadece size kalmış.