İstekli Olmanın Başarı Üzerinde Etkisi

Başarı, içeriden başlayan bir faaliyetin sürecidir. Bir düş ile başlar ve gelecek vaat eden bir düşünce olarak evrilir. Bu düşüncenin evrimi için ise “içsel dürtü” ana temelimiz olacaktır. İç dünyamızda oluşan bu düşünceyi somut bir şekilde elde edebilmemiz bizim başarımızdır. Eğer gerçekten başarıyı umuyorsak, onu etkin bir şekilde istemeliyiz. Başarmak için tercih ettiğiniz yolu istekli ve arzulu bir şekilde yürümelisiniz. Unutmayın ki isteyerek yaptığınız ve keyif aldığınız her işte başarı sağlamanız mümkündür. Hedefinize odaklanmanız, başarmanın hayallerini kurmanız sizi daha fazla motive edecek ve bunun için daha fazla çaba sarf etmenizi sağlayacaktır.

Başarıyı istemek vurgusunun gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz. Sonuç olarak kim başarılı olmayı istemez ki? Çok emek verilerek hazırlanan bir projede, yıllarını verdiği okulda ya da oynadığı bir oyunda herkes en iyi yerde olmak ister. Sorulduğunda kimse kendisini listenin alt kısmında görmek istemez.

Peki herkes istiyorsa neden herkes başarılı değil? Çünkü yalnızca cesaretle ve kararlı bir şekilde isteyenler başarılı olabilir. Diyelim ki arabalara büyük bir merakınız var. Sevdiğiniz arabayı nerede görseniz “benim olsaydı” diye düşünüyorsunuz. Hatta eşinize, arkadaşlarınıza o arabanın sizin olmasının ne kadar da güzel olabileceğini anlatıyorsunuz.  Fakat sizin o arabayı elde etmeniz düşük bir olasılık. Neden mi? İstemek sadece düşlemekte kalırsa başarıya ulaştıramaz, insanı faaliyete geçiren cesaretli ve kararlı istemek ile başarı elde edilebilir. Somut, faaliyete geçmiş istek sizi sürücü koltuğuna ulaştırırken, belirsiz ve kararsız istekler sizi arka koltuğa tutsak eder.

Başka bir örnek verecek olursak:  hayatımızın neredeyse her döneminde önümüze çıkan sınavlar; hepimiz bu sınavlarda başarılı olmanın hayallerini kurar, maddi/manevi harcamalarda bulunuruz. Bu sınavların sonucunda herkes kendisini olmak istediği yerde görmek ister fakat bazıları göremez. Bunun  bir çok nedeni olabilir ama “gerçekten istedim mi?” sorusuna gönül rahatlığı ile yanıt verebilmektir önemli olan. Cesaretli ve kararlı bir şekilde isteyip bir takım aksaklıklar nedeniyle başarısız olma durumu da bir ihtimaldir. Bu ihtimal pes etmenin değil koşmaya devam etmenin işaretidir. Bu aksaklıklar dışında insanın gerçekten isteyip onun için çaba sarf etmesi sonucunda başarısız olma ihtimali yok denebilir.

Eğer bir şeyi yeterince istersen, onu kesinlikle elde edersin. (William James)

Başarıya ulaşmak için kararlı olduğumuzda ve isteklerimizin arkasında durduğumuzda her şey biraz zorlaşacaktır çünkü düşler aleminden çıkmış ve isteklerimizi somut dünyada yerine getirmeye yani gerçek başarıya ulaşmaya adım atmış bulunmaktayız. Bu yoldaki dikenler başarı gülüne ulaşmaya yaklaştığımızı hatırlatmalı ve daha çok çabalamak, isteklerimizin arkasında durmakla bizlere birer motivasyon kaynağı olmalıdır.

İstekler köprümüzün temellerini cesaret ve kararlılık ile atarsak hiçbir yolun sonu başarısızlığa ulaşmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir