Etkili Sunum Teknikleri

Sunum yaparken dinleyiciyi etkilemek, tesiriniz altına almak ve başarılı bir sunuma imza atmak istemez misiniz? Başarılı bir sunum için yazımızı okumalısınız. ?

Sunum, bir mesajı iletmek amacıyla gerçekleştirilen sözlü veya görsel iletişimdir. Çoğumuz sıkılmaz mıyız sunumlarda ? Uzunca yazılar, slayttan okunan konuşmalar yada cevapsız sorular.. Evet kulağada oldukça sıkıcı geliyor. Peki bizler sunucu iken bu hatalara düşmemek için neler yapmalıyız?

 

Etkili sunum için öncelikle basit, net ve kolay anlaşılır olmalıyız.

● Sunum başlamadan önce mutlaka kendimizi tanıtmalıyız.

● Slayttan okumamalıyız.

? Konuşan-anlatan olun ancak yazan-okuyan olmayın!

● Kullanılan teknoloji sunumun içeriğinin önüne geçmemelidir.

● Hitap ettiğimiz kitleyi tanımalıyız.

● Dikkat dağıtıcı hareketlerden kaçınmalıyız.

● Çok hızlı yada çok yavaş konuşulmamalı, akıcılığa önem vermeliyiz.

Sunum esnasında birçok ögeden destek alırız. En yaygını ise slayttır. Peki slayt hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz bir göz atalım.

Slayt Hazırlama Teknikleri

• Yazı tipi boyutunu seçerken dikkatli olmalıyız.

? Püf Noktası :

Microsoft’ a göre yazı tipi büyükleri :

– Başlık için en uygun 36-42 olmalıdır.

– Metin için en uygun 20-32 olmalıdır.

● Gerek olmadıkça tüm kelimeler büyük harfler ile yazılmamalıdır.

● Zemin rengi koyu, yazı rengi ise açık olmalıdır yada zemin rengi açık, yazı rengi koyu olmalıdır.

● Slaytınız kısa cümleler, anahtar kelimeler, takım sözcükler ve maddeler içermelidir.

● Her slayt ise tek konu içermelidir.

? Unutmayın ki; sunum rapor değildir. Sunumunuz detay içermemelidir.

? Püf Noktası :

666 kuralı uygulanmalıdır.

– Her slaytta en fazla 6 satır,

– Her satırda en fazla 6 kelime,

– 6 slayttan sonra mutlaka grafik veya resim içermelidir.

Slaytta Renk Kullanımı

? Turuncu

Canlı ve sıcak bir renktir. Sayfanızın göz alıcı ve dikkat çekici olması için turuncu kullanılabilir. Zemin rengi olarak kullanılması önerilmez.

? Siyah

Gücü, tutkuyu temsil etse de genellikle keder, ağır ve depresyon rengidir. Zemin rengi olarak kullanmaktansa yazı rengi olarak kullanılmalıdır. Zemin renginin siyah olması izleyicilerin gözlerini yorar.

? Mavi

Sakinlik, güvenilirlik simgesidir. Çok popüler bir zemin rengidir ama bazı renklerle (özellikle vurguda iyi olan turuncu rengiyle) birlikte kullanılmamalıdır. Mavinin birçok tonu vardır. Tonlar koyulaştıkça siyahın özellikleri, açıldıkça da beyazın özellikleri mavi renginin içinde belirir.

? Sarı

İyimserliği temsil eder, gözü rahatlatır ancak açık tonları tercih edilmelidir. Dikkat çekiciliğin sembolüdür. Zıt renkler (siyah gibi koyu renkler) kullanıldığı takdirde iyi bir zemin rengi olabilir.

Kırmızı

Şiddetin, enerjinin, gücün simgesidir. İştah açıcı özelliği de vardır. Bundan dolayı bazı çikolata, kek kaplamalarında kullanılır. Kan akışını hızlandırıcı etkisi vardır .

Kırmızı, iş hayatında başarısızlığı, finans sektöründe kaybı temsil eder. Kırmızıyı slaytlarınızda daha çok vurgulamak istediğiniz öğeler için kullanmalısınız. Kırmızı ve yeşili bir arada kullanmayın lütfen. İzleyicilerden biri renk körü olabilir.

? Mor

Asaleti, bilgeliği ve zekayı temsil eder. Mor ekranda gözü oldukça fazla yorar. Siyah için söylediğimiz teknik mor içinde geçerlidir.

? Yeşil

Güven veren, sadakat ve zekayı temsil eden renktir. Bu rengi de yazının koyu olduğu takdirde vurgulayıcı olarak kullanabilirsiniz. Fakat zemin rengi olarak kullandığınız zaman renk uyumlarına dikkat etmelisiniz.