Aynadaki Kim: Sevmediğimiz İnsanlar ve Kendimizle Yüzleşmek

Aynadaki Kim: Sevmediğimiz İnsanlar ve Kendimizle Yüzleşmek

Sevmediğimiz insanlar

Var mı senide varlığıyla rahatsız eden birileri. Gördüğünüz de tüylerinizi diken eden, senin için önemli olan bir konuya senin kadar önem vermediği için, onlara baktığınızda içinizi huzursuzluk kaplayan ya da sırf yolda yürüdüğü için, oturduğu için, uzandığı için belki nefes aldığı için bile sinir olduğunuz, sizi tetikleyen,  sevmediğiniz insanlar. Aynalar.

Aynadaki kim ?

Onlarda gördüğün, seni rahatsız eden her ne ise içinde bir yerlerde o şey sana aynadır desem. Denklem çok basittir. Ayna aslında düzdür sen karşısında olduğun için ters görürsün. Birinde kusur veya eksiklik dediğin şey senin içine neden bir kızgınlığa sebep oluyor gel oturup düşünelim? Bu öfkenin içimizde nereye dokunduğunu bulmakla başlamak belki zor ama iyi bir başlangıç olabilir.

İnsanlar Neden …. ?

Neden sadece dümdüz rahatsız olamaz mıyım? Diyebilirsiniz. Cevabım hayır olamazsınız olacak. Çünkü kimseyi değiştiremezsiniz. Aynaya düzde baksan o sağdaysa sen onu solda görürsün. Bu sebeple sen ne kadar doğru olursan ol, onlar için iyi düşün ve iste yine de insanlar bildiğini okurlar onların yolu başkadır. Peki, sana ne olur biliyor musunuz içini koca bir öfke kaplar. Neden sorusunu kendine defalarca sorarsın neden böyle? Neden söz dinlemedi? Neden bencil? Neden kötü? Nedenler uzayıp gidecek ve elinde kalan koca bir hiç, zaman kaybı ve çaresizlik olacaktır. Bu yüzden rahatsız olduğunda dönüp kendine bir soracaksın beni neden rahatsız etti. Ben çok temizim o kirli ben çok düşünceliyim o düşüncesiz ben yaparım o yapmaz ben yapmam o yapar daha nice cevabınız olacak işte tam burada durmalısın.

Dengede Olmalıyım

Fark et seni onda rahatsız eden şeyin içinde yarattığı öfkeyi. Yitirme kaygısı mı seni tedirgin eden ya da içten içe sadistçe bir duygu mu bu itiraf et kendine? Örneğin n basit haliyle rahatsız oluyorsun belki seni küçümseyen birinden bil ki oda küçük görülmekten o kadar korkuyor ki o duygusunu sana ve diğerlerine yansıtıyor. Oda kaçıyor aynaya bakmaktan. Bu ve bunun gibi nice sana yansıyan duyguyu düşün ve hatta yaz. Duygular farklı ama mantık hep aynı. Kim kendinde olmayan iyi ve zararsız bir şeyden veya kendisiyle alakalı olmayan bir şeyden rahatsızsa onda olmadığındandır. Sorgulamadan geç. Kendine bir iyilik yap ve korkma sen o aynaya bak. Ve dengede olman gerektiğini bil.

Aynada Suçlu Kimse Değil

Söyle bakalım son zamanlarda en çok kimden şikâyetçisin? Üzgünüm ama o şuan ki aynan ve iyi ki var. Sana sende olmayanı ya da fazla olanı gösterecek sen ise dengeni bulacaksın. Aynada suçlu yok suç yok kendini yargılamadan önce şunu kendine samimiyetle itiraf et kendi anlamak mı başkasına suç atmak mı daha kolay.

Şuana Odaklan

Örneğin birine bir şeyi çok yapıyorsanız bu iyilik iltifat, kötülük, kıskançlık, ilgi, sevgi her ne yapıyorsunuz o size hep zıttını yapıyorsa hayali bir teraziyi gözlerinin önüne getir. Düşün terazide bir dengesizlik var. Ne yapmalıyım sadece durmalıyım ve daha fazla yapamamalıyım yada azaltmalıyım. Bu benim dengemi bozuyorsa durup sadece kendime bana iyi gelen şeylere kendi içimdeki aynaya ve şu ana odaklanmalıyım.

Aynalara İhtiyacımız Var

Kişilerde duyduğun rahatsızlık umduğunu bulamamak seni kırmasın öfkelenme kimseye de kızma,küsme bakışını kedine çevir cevabı sende. Çok mu çaresizsin bu yüzden mi bütün kötü şeyleri başkasına mal etmen ben değil onlar demen! Kendini sevmeyi denemeli, geçmişini anneni, babanı, sana acı çektiren, hak ettiklerini sana vermeyenleri hakketmeseler bile affetmelisin kendin için. Geçmişle savaşamazsın. Geleceğin vaadi ise sana kendini değiştirebilmen hem de sonsuz kere. Bu yüzden o aynalara ihtiyacımız var. Var mı bakmaya cesaretin ?

Bilirsen Değişirsin

İki satırla belki bunu çözemeyeceksin ama artık biliyorsun rahatsız olduklarında seninde payın olduğunu. Bunu öğrendin bir şeyleri biliyorsun artık ve bilirsen değişirsin o yüzden sana daha derinlerde yardımı dokunacak bir kaç kitap linki iliştiriyorum influencer edası ile # reklam değildir notuyla, oku ve sevgiyle kal.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/insan-olmak/50667.htm

https://www.kitapyurdu.com/kitap/gor-beni/490833.html