Başarının Sırrı: Konfor Alanının Dışına Çıkmak

Konfor alanı dışına çıkmak hepimizin sıkça duyduğu bir kelimedir, hatta belki de şu anda içinde olduğumuz bir durum olabilir. Peki nedir bu konfor alanı? Konfor alanı bizim kendimizi rahat hissettiğimiz bir ortam, duygu veya düşüncedir. Yani konfor alanı sadece fiziksel bir alandan oluşmamaktadır. Konfor alanı dışına çıkmayı öğrenmeden önce, konfor alanı içinde neler oluyor birlikte öğrenelim.

Konfor Alanı İçinde Sıkışmak

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, konfor alanı kendimizi güvende ve rahat hissettiğimiz bir alandır. Burada kendimizi daha güvende hissederiz. Bununla birlikte hiç risk almayız. Bu da bizi tamamen sabit bir döngüde tutmaya devam eder. Konfor alanında bekleyip de her hangi bir başarıya ulaşmamız veya bir gelişme kaydetmemiz söz konusu değildir. Konfor alanından sadece siz istediğiniz sürece çıkabilirsiniz. Çıkmak isteyip de çıkamıyorsanız eğer, gelin birlikte neden olabileceğine bir bakalım.

Konfor Alanı Öğrenme Şeması

Konfor Alanından Nasıl Çıkabiliriz?

Konfor alanının dışına çıkabilmek için önce orada olduğumuzu anlamamız gerekir. Sonrasında ise konfor alanının dışında ne olduğunu fark etmeliyiz. Korkularınızın üstesinden geldiğiniz zaman neler olacağını bir düşünün. Bunun için de konfor alanınızı belirlemeniz gereklidir. Örneğin; mutsuz olduğunuz ama mezun olduktan sonra çok iyi para kazanacağınız bir bölümde okuyorsunuz diyelim, bu durumda konfor alanınız okuduğunuz bölümdür. Bunu bulmalı ve bundan kurtulmak için neler yapmanız gerektiğini not almalısınız.

Konfor alanınızın dışına çıktığınız zaman, kendinizi çok mutlu ve rahat hissedeceksiniz. Çünkü korkularınızı gördünüz ve onları yendiniz. Diyelim ki topluluk önünde konuşmaktan çekiniyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken şey “nasıl” sorusunu kendinize sormaktır, cevap sonrasında kendiliğinden belirecektir. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre “nasıl” sorusu beynin prefrontal korteksini harekete geçiriyor. Bu da demektir ki çözümleri bulmak “nasıl” sorusu ile artık daha da kolay.

Konfor alanı dışına çıkmak istiyorsak başarısızlıkları göze almalıyız. Hatta ben derim ki başarısızlık diye bir şey yoktur. Ya başarırız ya da tecrübe ediniriz. Bu felsefe ile yola çıkarsak emin olun başarısızlıkların sizi nasıl güçlendirdiğini kendiniz de göreceksiniz.

Benim sevdiğim bir laf vardır “En çok zaman geçirdiğiniz 5 insanın ortalamasısınızdır.” Konfor alanından çıkmak istiyoruz, o zaman çevremizdeki insanları gözden geçirmemiz gerekiyor. Sizi daha çok konfor alanı dışına çeken insanlarla zaman geçirin ve sonrasında aradaki farkı kendi gözlerinizle görün.

En son olarak da konfor alanından çıkmak için özdisiplin sahibi olmalı veya değilsek bunu oluşturmalıyız ve bahane üretmemeliyiz.

Öz disiplin hakkındaki yazımı okumak isterseniz buradan ve bahaneler hakkındaki yazımı da okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Umarım aradığınızı burada bulabilmişsinizdir, hayatınızda başarılar 🙂