Depresyon Savar Kalkan: Gülümsemek

 

İnsan, öyle karmaşık bir varlıktır ki görünenin ardında farklı gerçekler barındırır. Somut imgelerden daha yoğun biçimde bilinçsizce soyut imgelere hislerimize ve duygularımıza yer veririz. Hayatımızdaki yerleri öyle büyük öyle etkili ve biz ne yazık ki bunun farkında bile değiliz. Kimimiz hayatın hızlı temposundan kendimizi yaşayamıyoruz, kimimiz insanların kelimelerinden güçlenen ‘kim ne der?’ girdabında kayboluyoruz. Duygularımıza zincir vuruyoruz. Yüreğimizin sesine sağır oluyoruz. Öylesine doluyor ki içimiz zamanla patlak veriyor duygularımız. Aşırı stres, anksiyete belki de depresyon…
Uzman bir psikolog değilim klinik önerilerde bulunamam sizlere ancak yüreğinizin sesine, insanı insan yapan şeylere duygularınıza, hislerinize kulak vermenizi önerebilirim. Bir alarm misali ne kadar erteleyebiliriz ki duygularımızı? Mutluluk, acı, aşk, üzüntü her şey insana dair.

Duygular dalgalar gibidir. Gelmesini engelleyemezsin ama hangisinde sörf yapacağını sen seçersin!
Jonatan MARTENSSON

Kötü hissettiğin bir günde birkaç yüz kasını daha fazla çalıştırarak, gülümseyerek bir nebzede olsa kendini ve çevreni mutlu edebilirsin.
Gülümsemek, mutluluğun sembolüdür belkide. Depresyonu stresi savar bir kalkandır. En yararlı antidepresandır.

Ve sen güldüğünde daha güzelsin...

    Gülümsemek, daha güzel bir görüntüye kavuşmanın bedava yoludur.

Can YÜCEL