Mutsuzluk Sebepleri

Hiçbir insanın hayatı tekdüze gitmez. O ne kadar da her gününün aynı olduğundan yakınsa da hayat değişkendir. Ve bu hayata göre bizim ruh halimiz de değişir.

Kimi günler aşırı mutlu uyanırız ve ne olursa olsun günün sonuna kadar böyle hissederken bazı günlerde uyanır uyanmaz mutsuz ve çok agresif olup her şeye tepki verebiliyoruz.

Ve maalesef ki bu ruh hali değişiminin sebeplerini tetikleyen etkenler farklıdır. Aynı olsaydı hepimiz aynı olaya farklı tepkiler vermezdik. O zaman insanların bakış açısı mıdır mutlu ve mutsuz olmayı etkileyen?

Madem herkesin bakış açısı farklı o zaman mutsuzluk sebebi olabilecek binlerce belki de milyonlarca farklı olasılık var. O zaman mutsuz olma sebeplerinin en yaygın olan ama farkında olmadan bizi bu hale sokanlara bir göz atalım.

  1. UYKUSUZLUK
    Bazılarınıza saçma gelebilir ama mutsuzluk sebeplerinin bana göre en önemlilerinden bir tanesidir uykusuzluk. Bütün vücudumuzun dinlenip yenilendiği uykunun yetersiz olması yorgunluğa sebep olur ve vücut fonksiyonlarının bazılarını olumsuz etkilediği için gün içerisinde bitkin, ” ruhsuz” ve bunların toplamından mutsuz olmamıza sebep olur.
  2. BİR ŞEY SAKLAMA
    Birisinden bir sır ya da eşya saklamak bizi tedirgin eder. Karşıdaki insanın sakladığınızı ya da yerini öğrenmesi korkusu hep içimizde ve bizi yavaştan yer ve parçalar. Ve bu ileri seviyelere gelince insanın hep mutsuz olmasını tetikleyebilir.
  3. PİŞMANLIK
    Bence herkes uymak için yatağa girip gününü özetlemeye başlayınca ” keşke burda şunu yapsaydım veya bunu deseydim” diye düşünmüştür. Birisinden rahatsız olmuştur söylememiştir, bir şey yemek istemiştir yememiştir, birisine çok fazla tepki vermiştir üzülmüştür vesaire vesaire. İşte bu pişmanlık duygusu da insanları içten yok eden ve beraberinde mutsuzluğu getiren unsurlardan birisi.

4. HAYATTA ÇITANIN YÜKSEK OLMASI
Herkes bir başarılı olma çabası içerisinde. İnsandan insana göre başarı farklı bir şey olması gerekirken herkes belli sınırlar koyduğu bu ” başarının” peşinden koşuyor. Çünkü günümüzde başarının tanımı çok para, spor araba, iyi iş, büyük ev,iyi notlar vb. Kendi başarılarının değil de toplumun istediği başarıyı elde etmeye çalışan insanın mutsuz olması doğal bir şeydir.

Sizin olmayan hedefler, bazı çatışmalar, olumsuzluk saçan çevre, sevdiğiniz bir eşyanın kırılması diye uzayıp gidecek bu mutsuzluk sebeplerini tespit etmek ve yok etmek sadece ve sadece sizin elinizde. Çünkü sizi en iyi tanıyan sadece sizlersiniz.

Hep mutlu olmanız dileğiyle..