Pareto Prensibi Der ki: Az Çoktan Fazladır

Size hayatınızın yüzde seksenini yaptıklarınızın sadece yüzde yirmisinin oluşturduğunu söyleseydim ne düşünürdünüz?

 Peki ya;

Sınava saatlerce çalıştığınız halde o zamanın yüzde yirmisinin başarılı olmanızda daha etkili olduğunu

Telefon konuşmalarınızın yüzde sekseninin rehberinizdeki kişilerin yüzde yirmisiyle gerçekleştiğini

Trafik kazalarının yüzde seksenini sürücülerin yüzde yirmisinin yaptığını

Yiyeceklerle aldığımız fazla kalorilerin tercih ettiğimiz gıdaların yüzde yirmisinden kaynaklandığını

Dünyadaki servetin yüzde sekseninin nüfusun yüzde yirmisinin elinde olduğunu

Harcadığınız paranın yüzde sekseninin giderlerin yüzde yirmisine gittiğini

Mutluluğunuzun yüzde seksenini yaptıklarınızın yüzde yirmisinin oluşturduğunu

Sahip olduğunuz alışkanlıkların yalnızca yüzde yirmisinin sağlığınızın yüzde seksenlik kısmına  etki ettiğini(olumlu/olumsuz alışkanlıklar)

Tarladan aldığınız ürünün yüzde sekseninin ektiğiniz tohumların yüzde yirmisinden geldiğini

Zamanınızın yüzde sekseninde gardrobunuzdaki kıyafetlerin yüzde yirmisini giydiğinizi

    Söylesem ne düşünürdünüz?

PARETO PRENSİBİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Şaşırdığınızı ve etkilendiğinizi biliyorum çünkü ilk okuduğumda bende öyle hissettim. Evet tam olarak böyle. Bazen bu oran 65/35, 70/30,65/35 şeklinde farklılık gösterse de bilimsel olarak kanıtlanmış. İtalyan ekonomist Vilfredo Pareto 1897 yılında İtalyadaki servetin %80`ine nüfusun %20`sinin sahip olduğunu gözlemlemiş. Bunu araştırmaya devam etmiş, pek çok alanda bu oranı tespit etmiş. Uzun yıllar sonra yani  ikinci dünya savaşından sonraki dönemlerde başka ekonomistler onun çalışmalarını fark etmişler ve  böylece bu orana PARETO PRENSİBİ(80/20 Kuralı) adını vermişler.

PARETO PRENSİBİNİN HAYATIMIZA ETKİSİ:AZ ÇOKTAN FAZLADIR

   İyi güzel biz bunu öğrendik,peki bu bilgi bizim hayatımızda nasıl işe yarayacak?

Hepimizin 24 saati var ve herkes bir şekilde o vakitleri tamamlıyor. Gerçekten düşününce 24 saatin önemli bir kısmı yeme uyuma, yol, vs.gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılamakla geçiyor. 80/20 oranını bir günümüz için uyarlarsak  günlük 5 saatimizi gerçekten istediğimiz hedeflerimiz için kullandığımızda zaten işlerin/hedeflerin yüzde seksenlik kısmını halletmiş oluyoruz. Gerçekten o 5 saatlik zaman dilimini iyi kullanırsak arada giden zamanları dert edinmeye gerek yok. Pareto prensibi aslında verimli çalışılan yüzde yirminin başarıda yüzde seksen etkili olduğunu anlatıyor bize.

Demek ki “az çoktan fazladır.”

Pareto prensibi biz farkında olmasak ta hayatın içinden olan gerçek bir oran. Farkına varıp zamanımızın belirli bir kısmını yani yüzde yirmilik kısmını değer verdiğimiz önceliğimiz olan şeyler için kullandığımızda pareto prensibi bizim için faydalı bir oran haline gelir.

PARETO PRENSİBİNDEN FAYDALANMAK İÇİN ÖNCELİK BELİRLEMEK ŞART

Bu yazının yayın tarihi için özellikle 23 aralık gününü seçtim tam 2020ye bir hafta kalmış olacak.Hedef güncelleme ve öncelikleri belirlemek için ideal bir zaman.

2020 önceliklerini belirlemeden önce 2019 yılını bir düşünün.

Neleri istediniz, isteklerinizin hangileri gerçek oldu?

Hedefleriniz için yeterince çalışabildiniz mi? Çalışamadıysanız bunda sizden kaynaklı sebepler nelerdi? (Kontrol edebildiğimiz nedenlerden bahsediyorum.)

2019 da hayatınızın yüzde sekseninde etkili olan yüzde yirmiyi bir düşünün. Kimlerle vakit geçirdiniz, neler okudunuz, neler izlediniz, nasıl beslendiniz?

Bu konuda Jim Rohn´un”en çok vakit geçirdiğimiz beş kişinin ortalamasıyız.”sözünü çok severim. İlla kişi olarak değerlendirmeyin. Hepimizin akıllı telefonları, sosyal ortamları var ve orada kimlerle vakit geçirdiğimiz, neleri takip ettiğimiz de çok önemli.

 2019’u değerlendirdik. Neler bizi geliştirdi, neler geri bıraktı? bunların analizini yaptık ve notlarımızı aldık. Sıra geldi 2020 için bir hedef listesi yapmaya ve o hedeflere ulaşabilmek için önceliklerimizi yani yüzde yirmiyi belirlemeye.

PARETO PRENSİBİNİ KULLANABİLMEK İÇİN NASIL ÖNCELİK BELİRLENİR?

Örnek üzerinden devam edelim.

2020 için 3 hedefiniz var diyelim.

-6 ay içinde sağlıklı bir şekilde 10 kg vermek

-Youtube kanalı açmak ve 6 ayda 50 bin aboneye ulaşmak

-Piyano kursuna yazılmak ve bir yıl sonunda çalmayı öğrenmek(daha da spesifik olabilir)

Hedefler belirlendi, sırada onlara ulaşabilmek için yapmanız gereken ara hedefler var. İşte o ara hedefler sizin günlük hayatınızda önceliğiniz olmalı. Mesela piyano için haftanın en az  iki günü kursa gitmek bir ara hedeftir, önemli olan yüzde yirmide haftalık öncelik listesinde yer almalı. Hedefler içinde de en önemli olana karar verip ondan başlamak daha gerçekçi olur. Zamanla o hedefiniz için yapmanız gerekenlere adapte olduğunuzda ikinci hedef için çalışmalara başlayabilirsiniz.

     Pareto prensibinin neden önemli olduğunu ve hedeflerimizde nasıl uygulayabileceğimizi bildiğim kadarıyla anlattım. Umarım faydalı olmuştur. Önceliklerimizi belirlediğimiz ve hedeflerimize ulaştığımız bir 2020 diliyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıkla ve huzurla kalın:)