Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanızı Sağlayacak Tavsiyeler

Kitap okumak,çoğumuzda can sıkıcı gibi görünen aktivitenin yansımasını oluşturur. Ancak yapılan bir araştırmaya göre kitap okuma alışkanlığını okul başarısının yüzde yirmi artmasını sağlıyor. Aynı zamanda akıcı konuşma, etkili düşünebilme gibi ek avantajlar sağlıyor. Kitap okuma alışkanlığı kazanabilmek, çocuğunuza okumayı bir rutin haline getirmesinde yardımcı olabilmenizini sağlayan tavsiyeler ile buradayız.

Kitap okumak, sıkıcı degildir !

Sevmediğimiz zevk almadığımız bir aktiviteyi eğlenceli hale getirmek bizim elimizdedir. Kitap okumak sıkıcı değildir. Farklı bir dünyaya atılan ilk adımdır. İlgimizi çeken kategoriyi bulmamız okumaya bizleri teşvik edecektir. Peki bunu nasıl başaracağız ? Sosyal medya, internet aracılığı ile bilim, uzay, psikoloji vb. kategorilerde kısa yazılar okuyarak ilgimizi çeken alanlarda kitaplar seçebiliriz.

Okuyacağınız kitap hakkında fikir edinin.

Okumaya başlayacağınız kitap hakkında mutlaka bilgi edinin. Kitap hakkındaki yorumları değerlendirin.

Her kitabı bitirmek zorunda değilsiniz.

Okuduğumuz her kitabı biteremeyiz değil mi? Bunun için 50 sayfa kuralı! İlk elli sayfada kitabın içine girememişseniz, okurken sıkılıyorsanız okumaya devam etmeyin. Okuma sizin için can sıkıcı bir hal alabilir.

Her an sizi okumaya teşvik eden bir ortam oluşturun.

Bunun için dergiler, gazeteler, yemek kitapları, hobi kitapları, çizimli kitaplar ve daha fazlası gibi pek çok türde ve yapıda okunacak şey etrafınızda bulunsun. Sosyal medya hesaplarınızda edebiyat ya da farklı, ilginç bilgiler sunan sayfaları takip edin.

Kalın, yabancı ve ağır kelimeler içeren kitaplar ile başlamamak yerine ilginç kitaplar ile okumaya başlayın.

Çevremizden ilgi alanımızı içermeyen, seviyemize uygun olmayan kitap tavsiyeleri alabiliriz. Bu kitaplar akademik olabilirler yada teknik terimler içerebilirler.

Çocuğunuza Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanızı Sağlayan Tavsiyeler

• Hep birlikte kitap okuyun. Kitap okumak için ortak bir saatiniz olsun.

• Çocuğunuz sizi kitap okurken görsün. Ona kitap okumasını söylerken, kitap okumanın öneminden bahsederken telefon ile ilgilenmeyin ya da onun ilgisini çekebilecek aktiviteler yapmayın.

• Çocuğunuzun favori kitaplarını çevresinde bulundurun. Sevdiği kitapları görmesi onu okumaya teşvik edecektir.

? Unutmayın!

İyi bir kitap, iyi bir okuma deneyimi sunar.

• Okumanın başka bir alternatifi yoktur.

• Günlük okuma rutininizi asla bozmayın.

• 15 dakika ile başladığınız okumayı bir kaç gün sonra 40-50 dakikaya çıkartmayın!

• Asla vazgeçmeyin, istikrarlı olun !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.