Başarılı İnsanların Alışkanlıkları

Hayatınızda hiç Steve Jobs ve Bill Gates gibi insanların nasıl başarıya ulaştığını, neler yaptığını düşündüğünüz oldu mu ? Mutlaka olmuştur, hepimiz düşünmüşüzdür. Tabiki bir hedef, azim, motivasyon olmazsa olmazlarımızdan. Ama unutmamak gerekir ki hepimiz birer alışkanlık makinası gibiyiz.

Gelin birlikte başarılı insanların alışkanlıklarına kısaca bir göz atalım.

1-) Meditasyon Yapmak

Başarılı insanların en önemli alışkanlıklarından birisi meditasyon yapmaktır. Nasıl vücudunuzdaki kasları geliştirmek için egzersiz yapıyorsanız, meditasyon da zihninizi ve beyninizi geliştirmek için mükemmel bir egzersizdir. Meditasyonu sürekli olarak yapmak sizi stresten de arındır ve daha zinde ve enerjik hissedersiniz. Başarı için meditasyonu günlük alışkanlıklarınızın içine mutlaka eklemelisiniz.

2-) Bir Gece Önceden Yapılacaklar Listesi Hazırlamak

Başarılı insanlar, her gece yatmadan önce ertesi gün için yapılması gerekenleri öncelik sırasına göre belirleyip yazarlar. Böyle yaparak yatağınıza girmeden önce yarın hakkında neler yapacağınız düşüncesine kapılmazsınız. Bu da sizin yatağınıza girdiğiniz gibi uyumanıza yardımcı olur. Ertesi günün akşamında da yaptıklarının yanına birer tik atıp neleri başardığını görmüş olurlar.

3-) Erken Kalkmak

Başarılı insanların hepsi, erken kalkmayı alışkanlık haline getirmişlerdir. Haftasonları bile. Sabah erken kalktığınız zaman size işlerinizi yapmak için daha da çok zaman kalır. Erken kalkıp meditasyon yapabilir, egzersiz yapabilir veya güzel bir kahvaltıdan sonra biraz kitap okuyabilirsiniz. Başlarda belki alışmak zor olabilir, ama bütün başarılı insanların erken kalkması bir tesadüf değildir.

3-) Gereken Yerde “Hayır” Diyebilmek


Başarılı insanlar ile gerçekten başarılı arasındaki fark, gerçekten başarılı insanların neredeyse her şeye hayır demeleridir.

Warren Buffett

Başarılı insanlar kendilerini olumsuz etkileyecek, üretkenliğini azaltacak ve zamanını boşa harcayacak şeylere hayır diyerek, kendilerini emin ve hızlı adımlarla hedefine doğru yönlendirir. Eğer herkese ve her şeye “evet” derseniz, ne hedefiniz için bir şey yapabilirsiniz ne de kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu yüzden gerektiği yerde “hayır” demesini öğrenin. Unutmayın, sonradan gelen pişmanlık size sadece zarar getirir.

4-) Televizyon İzlemeyin, Kitap okuyun

Televizyonlarda hiç bir Lamborghini reklamı göremeyiz. Çünkü Lamborghini müşterisinin televizyonla bir işi yoktur.

Başarılı insanlar zamanının çoğunu okuyarak geçirirler. Bİr şey öğrenmek istedikleri zaman, okumaya başlarlar. Televizyon izleyerek zamanlarını boşa harcamazlar. Başarılı insanların sadece %46’sı 1 saatini televizyon başında harcar.

5-) Para Yönetimi

Başarılı insanların şuanki maddi durumlarının yüksek olması, zamanında paralırını akıllıca yönetmelerinin bir sonucudur. Paranızı ne kadar iyi yönetirseniz, ne kadar iyi yatırımlar yaparsanız, gereksiz harcamalardan kaçınırsanız, sizin de maddi durumunuzun yükselmesi kaçınılmazdır. Yatırımlarınızı akıllıca yapın ve her zaman köşede ayırdığınız bir acil durum birikiminiz olsun.

6-) Hedefler Koyun

Başarılı insanların hepsi bir veya daha fazla bir hedefe sahiptirler. Çünkü hedefinizin olması sizi ateşler, sizi harekete geçirir ve sizi ilerlemeye zorlar. Eğer hedeflerinizi ve planlarınızı düzenli bir şekilde yazarsanız, size herhangi bir şey engel olabilir mi ?