Konsantrasyon Teknikleri

Bir şeyi en iyi yapmanın yolu o işe tüm dikkatimizi vererek ve özen ile yapmaktan geçer. Aksi taktirde çok basit bir şey bile konsantre olamadığımız için oldukça fazla zamanımızı alır. Biz de Motivasyon Ruhu ekibi olarak sizleri için “Konsantrasyon Teknikleri” adlı makalemizi hazırladık, keyifli okumalar dileriz… 🙂 

Önce Küçük Hedefler ile Başla

Konsantre olması zor ve büyük işlere odaklanmak başta sizin için çok zor olacaktır. İlk etapta alakalı konunun en basit kısmından çalışmaya başlarsanız zamanla hem konsantre oluşunuz hem de yeteneğiniz artacaktır. Mesela, kitap okuma alışkanlığı edinmeye karar verdiniz diyelim. İlk etapta ağır romanlar okuyarak başlarsanız hem okuduklarınızı anlamaz, hem de bir zamandan sonra ilk etapta daha az sayfalı ve konu bakımından anlaşılır kitaplar ile başlamak sizi okumaya daha çok konsantre edecektir.

Zamana Yay

Öğrencisiniz ders çalışıyorsunuz veya kalabalık bir salonda sunum yapıyorsunuz diyelim. O anki yaptığınız şey her ne olursa olsun kendi kapasitenizi de hesaba katarak kendinize bir zaman belirleyin. 20 soruluk bir test kitabını kendinize belirlediğiniz sürede çözmeye çalışırsanız teste olan konsantrasyonunuz bir hayli artacaktır.

Dikkatini Dağıtmamaya Çalış

Odaklanmak istediğiniz şey üzerinde tam dikkat konsantre olmuşsunuz ve tam o sırada dikkatinizi başka bir şey çekmiş ve dikkatiniz dağılmıştır, bu durum oldukça sinir bozucudur bizler için. Kendimizi bu tip durumlara hazırlamalı veya o durumları ortadan kaldırmalıyız. Mesela iş esnasında telefonu sessize almak gelen bir mesaj veya arama sesinin sizin dikkatinizi dağıtma olasılığını ortadan kaldıracaktır.

Önceden Belirleyin

Mesela bir araştırma yapmak istiyorsunuz ve bunun için de uzunca bir makale okuyacaksınız diyelim. Bunu o esnada planlayıp herhangi bir konu üzerinden yazı okumak yerine, günlük hayatta aklınıza gelip de merak ettiğiniz şeyleri o an not alarak daha sonra araştırmak sizin daha çok konsantre olmanızı sağlayacaktır.

Alışkanlık Edin

Bir şeyi en doğru yapmanın yolu onu sürekli yapmaktır hepiniz “İşini Hızlı Yapan İnsanlar” adlı videolardan izlemişsinizdir, çok hızlı sebze doğrayan aşçılar, çok hızlı klavye kullanan bilgisayar uzmanları, çok hızlı tuğla dizen inşaat işçileri ve daha bir çoğu…Hepsi o işleri sürekli yaptıkları için bu kadar hızlı, konsantre ve yetenekliler. Bu maddeden çıkaracağımız madde şudur ki; bir şeye çok iyi konsantre olup seri bir şekilde yapmak için o şeyle uzun bir süre meşgul olmak gerekli.